Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 13 sierpnia 2010

Warto posłuchać

Anti Babylon System – „Światło”

             Chciałbym Wam dziś przedstawić zespół działający już od dłuższego czasu na lokalnej – i nie tylko – scenie muzycznej i cieszący się coraz większą renomą wśród fanów reggae. Mowa o „Anti Babylon System”, formacji z Bielska – Białej. „ABS” istnieje od 2000 roku, a  swą pierwszą płytę zatytułował „Światło”.
            Muzycy zaangażowani w projekt nie ukrywają, że pierwszym i podstawowym celem ich działalności jest ewangelizacja, więc teksty, pisane w większości przez basistę Jacka Polczyka odnoszą się głównie do Boga i swoje źródła mają w Biblii. Jest to Ewangelia podana w bardzo przystępny sposób, bez natrętnego moralizowania, raczej na zasadzie przedstawienia osobistego świadectwa. „Światło” ukazuje drogę człowieka przez życie, od samotności i zagubienia (utwór „Jestem sam”), aż do spotkania z dobrym Panem („Przystanek Jezus”). Nie brakuje tu głębokich przemyśleń, ale jest również wiele miejsca na spontaniczną radość, po prostu dobrą zabawę. W końcu to reggae, a ta odmiana muzyki, rodem ze słonecznej Jamajki sama zachęca do pobujania się w jej rytmie.
            Docenić trzeba bogate instrumentarium zespołu i ciekawe pomysły na aranżacje piosenek. W roli wokalisty i gitarzysty doskonale spisuje się Paweł Kurz, na basie gra Jacek Polczyk, na perkusji Kamil Cudzich, instrumenty perkusyjne, tzw. przeszkadzajki obsługuje Łukasz Gibała, klawisze – Jacek Żur, a gitarę solową Jakub Kwaśniak. Chórki na płytę nagrała Katarzyna Rzadkosz. Skład jest zatem dość obszerny, to sprawia, że nikt kto sięgnie po album nie będzie zawiedziony.
            Skąd nazwa „Anti Babylon System”? Jak wyjaśniają muzycy, w symbolice reggae Babilon jest symbolem zepsutego świata, pełnego zła i przemocy. Szczególnie w księdze Apokalipsy miasto to oznacza grzech, bezprawie. Zatem teksty „ABS” radykalnie przeciwstawiają się złu, proponując słuchaczom Dobrą Nowinę i nadzieję na lepsze życie. Śpiewając zespół realizuje wskazania św. Pawła: „Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością ilekroć nauczasz”. (2 Tm 4,2).
            Na co dzień artyści związani są z bielską wspólnotą „Pójdź za mną” działającą przy zgromadzeniu Księży Pallotynów, lecz współpracują także z parafią ewangelicko – augsburską, gdzie, dzięki uprzejmości bpa Pawła Anweilera, odbywają się próby zespołu. Działalność „Anti Babylon Systemu” ma zatem wymiar ekumeniczny, skierowana jest do wszystkich chrześcijan, jak również do ludzi zagubionych, poszukujących. Świadectwo „ABS” jest autentyczne, wypływa z osobistych doświadczeń, nierzadko trudnych, dramatycznych, bolesnych, lecz ostatecznie znajdujących oparcie w Bogu, dobrych ludziach i muzyce.
            Kto do tej pory nie zetknął się z „ABS – em” na którymś licznych z koncertów, festiwali, ma szanse uczynić to słuchając przedstawionej powyżej płyty (wydanej bardzo profesjonalnie, z bogatą szatą graficzną, zdjęciami zespołu i tekstami) albo odwiedzając stronę internetową www.antibabylon.kdm.pl, gdzie możemy poczytać o historii grupy, koncertach, zapoznać się z próbką twórczości i obejrzeć galerię zdjęć. Nie trzeba być przy tym wielkim znawcą reggae, prezentowana przesłanie jest bardzo czytelne, a i muzyka ciepła i przyjemna, idealna do posłuchania w domu lub podróży, szczególnie gdy jesteśmy smutni, zmęczeni i potrzebujemy solidnej dawki pozytywnej energii.

Lista utworów: 1. Jestem sam 2. Jahwe Stworzyciel 3. Inny wymiar 4.Ja wierzę, że to Jezus 5. Przyjdź 6.Hymn wdzięczności 7.Jeruzalem 8.Upadł Babilon 9.Ska 10.Przystanek Jezus 


Okładka płyty


Koncert w BestwinieTeledysk do utworu "Jestem sam"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz