Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

"Z Kaniowa rodem..." - książka o M. Brożku

    "Z Kaniowa rodem - życie i praca profesora Mieczysława Brożka" jest książką przedstawiającą wyjątkowego człowieka. Po raz pierwszy mieszkańcy gminy Bestwina i wszyscy chętni mają okazję zapoznać się z postacią wybitnego filologa klasycznego urodzonego właśnie w Kaniowie. Brożek to profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor m. in. polskiego przekładu „Antygony”, przekładów dzieł greckich i rzymskich klasyków, historyk i teoretyk literatury antycznej. Był ponadto więźniem obozów w Sachsenhausen i Dachau, do niewoli dostał się podczas „Sonderaktion Krakau”.


       Promocja książki odbyła się 25 kwietnia w Muzeum Regionalnym -  pojawiło się na niej ponad 70 osób z Bestwiny, Bestwinki, Janowic, Kaniowa oraz okolic. Dowodzi to dużego zainteresowania tematem całkowicie nowym, dotychczas nie eksplorowanym. Za pomocą prezentacji multimedialnej oraz wykładu starałem się w jak najciekawszy sposób przedstawić obszary, na których działał wybitny filolog klasyczny. Szczególny akcent położyłem na najwcześniejsze lata życia - kaniowskie pochodzenie, karierę naukową, pobyt w obozach koncentracyjnych oraz dzieła Profesora. Zaprezentowałem twórczość poetycką i malarską. 
      Serdecznie dziękuję przybyłym: Księżom Proboszczom z Kaniowa i Bestwiny, Doktorowi Nauk Medycznych Franciszkowi Madze, Radnym z naszej gminy i z powiatu bielskiego, przedstawicielom Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Gminnej Biblioteki Publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich, dyrektorom szkół i nauczycielom, dziennikarzom, a także wszystkim, którym drogie jest ocalenie od zapomnienia naszych dziejów i są dumni z osób pochodzących z maleńkiego Kaniowa.
    Osobne podziękowania składam tym, którzy przyczynili się do powstania książki: Kołu Naukowemu Filologów Klasycznych, Darkowi, Gosi i wszystkim Przyjaciołom!
 
 
 
 
O książce pisał m.in. red. Paweł  Hetnał z gazety "Region":

 
 A oto artykuł napisany przez panią Wioletę Gandor:

 Z kaniowskiej ziemi…

           - Kto z nas, tak z ręką na sercu, wiedział wcześniej, że istniał ktoś taki jak Mieczysław Brożek? – zapytał przybyłych do Muzeum Regionalnego w Bestwinie Sławomir Lewczak, autor książki o życiu i pracy profesora. Zapewne bardzo niewielu albo zgoła nikt. Wkrótce jednak okazało się, że jest szansa na nadrobienie luki w wiedzy. Pan Sławomir przybliżył gościom sylwetkę i dorobek bohatera swojej książki, który urodził się… w Kaniowie.
25 kwietnia muzealna Galeria na Prowincji wypełniła się osobami pragnącymi dowiedzieć się więcej o rodowitym kaniowianinie. Spotkanie miało na celu promocję książki Sławomira Lewczaka pt. „Z Kaniowa rodem. Życie i praca profesora Mieczysława Brożka”. Bohater publikacji był jednym z najwybitniejszych polskich filologów klasycznych, postacią znaną i cenioną w świecie polskiej nauki.
         Sławomir Lewczak, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej i redaktor „Magazynu Gminnego” przybliżył życie profesora, opowiedział o trudach, jakie Brożek musiał znosić w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, by później skupić się na jego znakomitym dorobku i przyznanych mu nagrodach. Swoją opowieść zilustrował slajdami, a także ubarwił anegdotami, co uczyniło ją jeszcze atrakcyjniejszą.
Nie obyło się bez dyskusji na temat związków profesora z Kaniowem. Goście zastanawiali się, w którym miejscu mieszkał urodzony ponad sto lat temu Brożek, czy istnieje ślad po jego domu i czy po wyprowadzce odwiedzał jeszcze swe rodzinne strony. Kończąc spotkanie, pan Sławomir podarował każdemu egzemplarz lektury.  Za swoje wystąpienie i ogrom pracy, jaką włożył w publikację, został nagrodzony brawami. Wśród publiczności zasiedli księża proboszczowie z parafii Kaniów i Bestwina, honorowy obywatel gminy dr Franciszek Maga, radni gminni, radny powiatowy, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Kół Gospodyń Wiejskich, pracownicy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Gminnej Biblioteki Publicznej, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dziennikarze i osoby zainteresowane naszą wspólną historią. Wszystkim autor złożył gorące podziękowania za przybycie.
           Książkę o Mieczysławie Brożku można nabyć w Gminnej Bibliotece Publicznej. 

2 komentarze:

  1. Przepraszam, mam pytanie czy książkę można nabyć również drogą internetowa?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie prowadzę jakiejś zorganizowanej sprzedaży, ale jeśli dostane na maila adres pocztowy to wyślę :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń