Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 4 sierpnia 2010

Co aktualnie czytam?

Z książkami u mnie jest tak, że czasem zabieram się za kilka rzeczy naraz i to o treści odległej od siebie niekiedy o lata świetlne. Obojętnie czy są wakacje, czy trwa rok akademicki. Poniżej krótki przegląd literacki.1. "Europa" - Norman Davies.

Cegła to ogromna, bo ma ponad 1400 stron! Ale to nie znaczy, że nie czyta się "Europy" przyjemnie. Davies stara się dokonać pewnej syntezy dziejów kontynentu, od prehistorycznych początków aż do współczesności, uwzględniając obszary do tej pory marginalizowane w zachodnich opracowaniach. Na równych prawach traktuje zarówno dziedzictwo tradycji Wschodu jak i Zachodu, Rzymu i Bizancjum, świata chrześcijańskiego, pogańskiego i muzułmańskiego. 
Autor nie byłby sobą, gdyby w tradycyjną narrację nie wplatał słynnych "kapsułek" czyli ramek, w których umieszcza różne ciekawostki - np. historię sera albo przepisy kulinarne jaskiniowców. Dla samych takich smaczków warto sięgnąć po "Europę"
PS. Tego samego autora polecam także "Powstanie'44" - w sierpniu zawsze na czasie!2. "Misjonarz" - Kien Nguen

Z czym właściwie kojarzy nam się Wietnam? Pewnie z sajgonkami albo filmami o wojnie, takimi jak "Czas Apokalipsy" albo "Łowca jeleni". Może jeszcze z Wietnamczykami, których na każdym bazarze pełno. Ale właściwie mało kto interesuje się bogatą i długą historią tego kraju (zresztą znanego kiedyś pod nazwą Annam, w swoim czasie podzielonego na królestwa północne i południowe).
Nguyen, potomek Wietnamki i Amerykanina, z zawodu dentysta, stworzył powieść o Wietnamie  XVIII - wiecznym, kiedy to kontakty tamtejszych krajowców z Europą były wciąż rzadkie, a jedną z kategorii przybyszów stanowili jezuiccy misjonarze. Książka opisuje dzieje żarliwego i zasadniczego biskupa Pierre de Behaine'a, pełnego moralnych rozterek byłego malarza i przestępcy, a obecnie księdza Francois'a Gervaise oraz nastoletniego nowicjusza Henriego Monange. Cała trójka musi wciąż dokonywać trudnych wyborów - na ile są w stanie narzucić tubylcom własna kulturę i przekonać ich do wiary? Czy opowiedzieć się po stronie rodziny królewskiej czy chłopskiego buntu? Wybrać stan duchowny czy miłość do dziewczyny? Pytań jest wiele, a jeszcze więcej malowniczych opisów egzotycznego życia w Azji południowo - wschodniej, zwyczajów i obrzędów Wietnamczyków oraz zadziwiającej, dzikiej przyrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz