Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 7 sierpnia 2010

Jak pradziadek płynął do Ameryki

Ellis Island to wyspa w nowojorskim porcie, na której w latach 1892 - 1924 działało główne centrum przyjmowania imigrantów z Europy na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie centrum to zamknięto w 1954 r. (dzisiaj jest tam archiwum i muzeum), ale przez ten czas wyspa przyjęła ok. 12 mln. imigrantów przybywających na Wschodnie Wybrzeże USA. Tematykę emigracji zarobkowej poruszył zresztą Henryk Sienkiewicz w swojej noweli "Za chlebem".
Wyspa Ellis posiada stronę internetową http://www.ellisisland.org, gdzie można wyszukać, czy ktoś z naszej rodziny płynąc do Stanów również znalazł się na Ellis. A z pewnością musiał tam być i przejść wszystkie skomplikowane procedury (badania lekarskie, szczegółowy wywiad), jeżeli emigrował w okresie 1892 - 1924. 
W ten sposób znalazłem swojego pradziadka Michała pochodzącego z Blizianki (obecnie woj. Podkarpackie). Pradziadek był w Ameryce dwa razy - w 1904 i w 1910 roku, miał wtedy odpowiednio 33 i 38 lat. Płynął na statkach "Bremen" a następnie "Prinz Friedrich Wilhelm". Jak wynika z zamieszczonych poniżej kart ship manifest, pradziadek zatrzymał się u swojej siostry Rozalii mieszkającej w mieście Newark.


Lista pasażerów statku "Bremen" z 1904 r. Nazwisko pradziadka podkreślone na poz. 11 (kliknij by powiększyć). Fot: Archiwum wyspy Ellis.


Parowiec "Bremen". Fot: http://www.encyclopedia-titanica.org

Lista pasażerów statku "Prinz Friedrich Wilhelm" z 1910 r. Nazwisko pradziadka podkreślone na poz. 20 (kliknij by powiększyć). Fot: Archiwum wyspy Ellis.
 Parowiec "Prinz. Friedrich Wilhelm". Fot: Archiwum Wyspy Ellis.

Centrum imigracyjne na Ellis Island. Fot: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz