Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 21 sierpnia 2010

Lekcja historii klasycznej

Jeden z lepszych utworów Jacka Kaczmarskiego. Słowa refrenu i zwrotek nawiązują do dzieła Juliusza Cezara "Commentarii de bello Gallico" znanego w polskim przekładzie jako "O wojnie galijskiej". Są to pamiętniki rzymskiego wodza opisujące kampanię wojenną w Galii (dzisiejszej Francji). Tekst Cezara to oczywiście absolutna klasyka piśmiennictwa i literatury wojennej, jest czytany na lektoratach z łaciny i z pewnością dostarcza wielu  informacji na temat przebiegu działań wojennych i zwyczajach ludów zamieszkujących Galię (chociaż o Asteriksie nie ma ani słowa:) Kaczmarski sięga jednak nieco głębiej, zestawia chłodną relację wytrawnego stratega z okrucieństwami wojny. Zupełnie inaczej bowiem wygląda ona na papierze, a inaczej - oczami żołnierzy i cywilów. Nie zapominajmy, że Jacek Kaczmarski pisał w konkretnej rzeczywistości politycznej i wielu dopatruje się w utworze krytyki totalitaryzmu i autorytaryzmu. Słowa ballady mogą również przemówić do sumień współczesnych polityków, przecież poezja słynnego barda z pewnością jest ponadczasowa i zawsze aktualna.

Tekst refrenu (Pierwsze zdanie pochodzi z pamiętników Cezara, drugie to słynne zawołanie rzymskich gladiatorów): Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur. O Ave Caesar, morituri te salutant!
Galia jako całość dzieli się na trzy części. Jedną z nich zamieszkują Belgowie, drugą Akwitanowie, a trzecią te plemiona, które we własnym języku noszą nazwę Celtów, w naszym Gallów. Ave, Cezarze, mający umrzeć pozdrawiają cię!

3 komentarze:

  1. bajerancki blog uratowałeś mnie tą interpretacją :D chyba jedyna jaka jest :>

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny tekst. Tylko jedna uwaga - jako politolog powinieneś zdawać sobie sprawę, że współcześni politycy nie mają sumień (z nielicznymi wyjątkami).
    Moriturus te salutat

    OdpowiedzUsuń