Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 27 maja 2012

"Calineczka" w Kaniowie - jedyne takie przedstawienie

       Miesiące przygotowań, godziny prób, nauka roli, szycie strojów, budowa dekoracji – aż wreszcie nadszedł dzień premiery. Sala OSP wypełniona do ostatniego miejsca świadczyła o tym, że w Kaniowie będzie działo się coś naprawdę nie zwykłego – i tak rzeczywiście było. 27 maja członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni” wystawili wspólnymi siłami spektakl pt. „Calineczka”.
       Przedstawienie różniło się od innych jedną znaczącą rzeczą – wzięły w nim udział, obok dzieci i młodzieży, osoby dorosłe, znane i rozpoznawane w Kaniowie, w całej gminie Bestwina i poza jej granicami. Cel tego przedsięwzięcia realizował statutowe zamierzenia Stowarzyszenia – rehabilitacja i leczenie chorych dzieci z Kaniowa. Na to przeznaczono zebrane datki, jak również dochód ze sprzedaży muffinek. Działalność Stowarzyszenia została przedstawiona w słowie wstępnym oraz na wyświetlonym filmie.
      Historię Calineczki, maleńkiej dziewczynki nie większej od ludzkiego kciuka zna każdy, kto kiedykolwiek czytał baśnie Andersena. Narodzona z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę zostaje porwana przez ropuchę szukającą męża dla swojego syna. Z tej opresji z kolei wybawia ją chrabąszcz. Kolejno spotyka się z motylem, myszką i kretem, pomaga jaskółce, by wreszcie zaznać szczęścia u boku Króla Elfów na kwiecistej łące.
       W te bajkowe postacie wcielili się kaniowscy aktorzy: Calineczkę brawurowo zagrała Agnieszka Binek, a inni członkowie obsady to: ks. proboszcz Janusz Tomaszek (narrator), wójt elekt gminy Bestwina Artur Beniowski (Reruś Artuś), przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek (kret), sołtys Kaniowa Marek Pękala (chrząszcz), komendant gminny OSP Grzegorz Owczarz (chrząszcz), radny gminny Łukasz Furczyk (chrząszcz), pani Iwona Sojka (mysz), pan Marcin Furczyk (motyl), pan Robert Jurczyga (Król Elf), pani Alicja Skrudlik (mama Calineczki), pani Dorota Kóska – Beniowska (czarownica), pani Mariola Płachno (ropucha), Magdalena Augustyn (jaskółka). Tańczyły i śpiewały dzieciaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie, przygotowane przez panie Annę Pach i Katarzynę Gawlik.
      Pojawiające się na scenie osoby wzbudziły wśród publiczności aplauz i burzę oklasków. Spotkanie nie zakończyło się jednak po końcowej piosence. Dla wszystkich obecnych przygotowano prezent muzyczny: Na fletach zagrał zespół małych flecistek i flecistów z ZSP Kaniów. Zaraz po nich na estradzie pojawił się „Con Fuoco Band” z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Art” pod batutą Urszuli Szkucik – Jagiełki. Ten młodzieżowy zespół wykonał na instrumentach dętych i perkusyjnych wiązankę znanych, popularnych melodii pochodzących między innymi z różnych filmów. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz