Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 6 maja 2012

Nieustraszeni

     Przy każdej nadarzającej się okazji informuję, także na tym blogu, o pracy Ochotniczej Straży Pożarnej i o wszelkich wydarzeniach, które są udziałem naszych strażaków. Takiej informacji nigdy dosyć, bo każdy rozsądnie myślący człowiek docenia i szanuje codzienny trud tych, którzy poświęcają swój czas, a nierzadko narażają zdrowie i życie dla bezpieczeństwa mieszkańców.


     Gminne obchody Dnia Strażaka, które odbyły się w dniu 6 maja w Janowicach były kolejną szansą na dostrzeżenie i uhonorowanie ludzi stających na pierwszej linii walki z ogniem i innymi żywiołami. Uroczystość rozpoczęła się ok. godziny 14.30, kiedy to zostały sformowane pododdziały i pod dowództwem komendanta gminnego Grzegorza Owczarza przeszły do kościoła pw. Św. Józefa Robotnika. Tam przed ołtarzem ustawiły się poczty sztandarowe strażaków oraz pszczelarzy. Liturgię celebrował janowicki proboszcz, ks. kan. Eugeniusz Stopka. W homilii szczegółowo przybliżył życie św. Floriana i jego kult rozwijający się na przestrzeni wieków. Po wyjściu z kościoła druhowie ustawili się przed strażnicą. Na cmentarz parafialny wyruszyła delegacja z kwiatami i zniczami poświęconymi zmarłym strażakom.      Następnie dowódca uroczystości zameldował gotowość pododdziałów, po czym wraz z prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP przeprowadził ich przegląd. Orkiestra zagrała hymn narodowy, a poczet flagowy uroczyście wciągnął na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Gospodarz obchodów Dnia Strażaka, prezes OSP Janowice Jerzy Kudła przywitał wszystkich przybyłych gości, przedstawicieli Urzędu i Rady Gminy, Rady Powiatu, władze pożarnicze a przede wszystkim druhów strażaków i mieszkańców gminy. Zabierając głos, goście pogratulowali strażakom ich ofiarnej postawy, wyrażając uznanie za wysoki poziom wyszkolenia, obecność na uroczystościach gminnych, państwowych i religijnych, prowadzenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz inne formy aktywności. Całość zakończyła defilada przy dźwiękach muzyki Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Podczas uroczystości przyznano również liczne odznaczenia.  

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz