Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 26 maja 2012

Tradycja na scenie i na talerzu

 Aż dwie duże imprezy połączone w jedną całość odbywały się w dniu 26 maja na terenach rekreacyjnych w Bestwinie. Był to powiatowy przegląd „Kulinarne Dziedzictwo” oraz X Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne, noszące od tego roku nazwę „Laski uOzgraj”. Wydarzenie to przyciągnęło do Bestwiny przedstawicieli świata polityki, kultury, mediów, a przede wszystkim miłośników regionalizmu, szeroko rozumianej „swojskości”, wartej pielęgnowania bo przecież przypominającej o naszych korzeniach.
Pod dwoma dużymi namiotami zaprezentowało regionalne produkty 31 Kół Gospodyń Wiejskich i innych stowarzyszeń pochodzących z gmin naszego powiatu – Bestwiny, Porąbki, Wilkowic, Wilamowic, Jasienicy, Czechowic – Dziedzic, Jaworza i Buczkowic. Jury oceniające poszczególne potrawy miało więc naprawdę ciężko orzech do zgryzienia. Jurorom przewodniczyła pani etnograf Barbara Rosiek, a w tym szesnastoosobowym składzie gminę Bestwina godnie reprezentowali Bogusław Stolarczyk oraz Andrzej Wojtyła. Ostatecznie statuetki za najbardziej tradycyjną potrawę nawiązującą do kulinarnego dziedzictwa w każdej z konkursowych kategorii otrzymali: W kategorii zupy: KGW Jaworze nr 2 za szczawiową z jajkiem. W kategorii dania gorące KGW Meszna za bryję fasolową z kiszką. W kategorii produkt KGW Zasole Bielańskie za kiełbasę domową. W kategorii ciasta i desery KGW Janowice za placek drożdżowy z rabarbarem. W kategorii napoje i nalewki KGW Buczkowice za miętówkę. Ponadto Komisja wyróżniła potrawy przygotowane przez uczestników konkursu, którym przyznano specjalne upominki od sponsorów oraz gadżety wydane w ramach projektu.
Gdy goście „Kulinarnego Dziedzictwa” nasycili się już smakołykami, a laureaci nagrodami,  można było rozpocząć świętowanie X Beskidzkich Spotkań Folklorystycznych – cyklicznej imprezy organizowanej przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji wraz z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Bestwina”. To właśnie członek tego zespołu, Sławomir Ślósarczyk podjął się poprowadzenia „spotkań”. Na samym wstępie zaznaczył, że nosić będą one nazwę „Laski uOzgraj” (czyt. Łozgraj), jako że mieszkańcy gminy Bestwina należą do laskiej grupy etnicznej.
Impreza obfitowała we wspaniałe występy profesjonalnie przygotowanych zespołów. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka. Niedługo później z pieśnią na ustach na estradę wyszedł Zespół Regionalny „Jaworze”. Jeszcze nie umilkły brawa po ich programie, a już nastąpiła zmiana klimatów na góralskie. Zespół Regionalny „Polanka Makowska” z Makowa Podhalańskiego pokazał to co pod Tatrami najlepsze – żywiołowość, barwne stroje, skoczną muzykę. A gdy i górale zeszli ze sceny, gorąco powitano gości zza południowej granicy - Valašský soubor „Troják” z Republiki Czeskiej. W stroju Czechów widoczne były wpływy węgierskie, choć pewne elementy, takie jak kapelusz, były wspólne ze strojem bestwińskim. Osobliwością instrumentarium „Trojáka” są bez wątpienia oryginalne cymbały strunowe o naprawdę sporych gabarytach. Na koniec zatańczyła i zaśpiewała „Bestwina” prowadzona przez kierownika artystycznego i choreografa Jana Kędzierskiego. Najpierw pole do popisu miała dziecięca część Zespołu – nadzieja na to, że tradycje będą kultywowane w przyszłości. Później przyszedł czas na tańce, przyśpiewki oraz grę młodzieży i dorosłych. Jak zawsze wzbudziły aplauz publiczności, która zdążyła tłumnie zgromadzić się pod estradą. Całość zakończyła się zabawą taneczną, do której przygrywał zespół „Puls”. Piękna pogoda sprzyjała tańcom przeciągającym się do późnych godzin nocnych. Taki dzień zostanie w pamięci jeszcze na długie lata. Smak potraw zapewne zainspiruje do rozpoczęcia własnej przygody z kuchnią regionalną, natomiast występy zespołów – do wstąpienia w ich szeregi. Do tego zresztą zaprasza ZR „Bestwina”.

Więcej zdjęć jak zawsze w mojej galerii:

https://picasaweb.google.com/106524494603743180268/26Maja2012PrzegladKulinarneDziedzictwoIBestwinskieSpotkaniaFolklorystyczne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz