Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

czwartek, 10 maja 2012

Wdzięczni za 380 lat

     W dniu 10 maja wierni z parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie przeżywali doniosłą uroczystość – minęło bowiem dokładnie 380 lat od momentu konsekracji świątyni przez krakowskiego biskupa Tomasza Oborskiego. Co prawda parafia istniała dużo wcześniej, ale od 1561 roku pozostawała w rękach protestantów, za sprawą zwolennika kalwinizmu, wojewody krakowskiego i właściciela Bestwiny Stanisława Myszkowskiego. Kościół powrócił do katolików dopiero w r. 1609.
     10 V 1632 r. bp Oborski konsekrował kościół bestwiński i wszystkie jego ołtarze. Oprócz Ołtarza Głównego był jeden boczny poświęcony św. Annie i drugi poświęcony Janowi Chrzcicielowi i św. Urszuli, dziewicy i męczennicy. Kościół otrzymał patrocinium Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny.
     W ramach rocznicowych obchodów w Bestwinie została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Julian Kóska, bestwiński rodak. Podczas liturgii śpiewał chór „Ave Maria”. Następnie udano się do Muzeum Regionalnego, by podziwiać wystawę przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej we współpracy z parafią. Wystawa ukazuje na profesjonalnie wykonanych planszach historię parafii i wsi od najdawniejszych czasów, aż do momentu konsekracji. Prawdziwą rewelacją są zdjęcia renesansowych płyt nagrobnych Stanisława Myszkowskiego i jego żony Jadwigi. Płyty te są od 250 lat zamurowane za ołtarzem i od tego czasu ludzkie oko oglądało je po raz pierwszy. Oprócz tego w Muzeum wystawiono zabytkowe, przepięknie zdobione ornaty i dalmatyki zachowane w parafii.
    Wystawa jest czynna przez miesiąc maj. Już w pierwszym dniu cieszyła się wielkim zainteresowaniem, zatem na pewno jeszcze więcej gości zapozna się z bogatą historią kościoła parafialnego. Wydany został także ilustrowany folder z kalendarium wydarzeń oraz pamiątkowa karta z wizerunkiem świątyni.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz