Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 22 maja 2017

Na podium pszczyńskiej Nocnej Gry Książęcej!

   Yes, yes, yes! - Wołał kiedyś były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Reaguję podobnie entuzjastycznie, gdyż to, co zdarzyło się 20 maja podczas dziewiątej Nocnej Gry Książęcej w Pszczynie, zapamiętam do końca życia. Na ok. 150 uczestników, w najlepszej czwórce imprezy, wśród ekip z tą samą liczbą punktów znalazły się nasze rodzinne drużyny z Kaniowa (i Pszczyny). To nie pierwszy nasz start w Grze w ogóle (można uznać nas za weteranów ;)) ale pierwszy zwycięski! 


   Zadania w przygotowywanej przez "Silesia Events" i miasto Pszczyna imprezie z reguły nawiązują do epoki, w której żyła księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, znana bardziej jako "Księżna Daisy". Młodość Daisy to czasy angielskiej królowej Wiktorii i jej syna Edwarda VII, natomiast Pszczyna wchodziła w skład Cesarstwa Niemieckiego - jego władcą był Wilhelm II Hohenzollern. Przyjęło się w literaturze nazywać owe lata "Piękną Epoką" (Belle époque). Rozkwit przeżywała sztuka i literatura, panny szukały mężów na wystawnych balach, arystokracja spędzała czas na polowaniach i tylko niektórzy byli w stanie dostrzec coraz bardziej napiętą sytuację polityczną w Europie.
   Ciekawym zbiegiem okoliczności redaktor wcielił się w... żurnalistę! Konkretnie w retro - żurnalistę gdyż w 2017 r. zabawa miała charakter dziennikarskiego śledztwa. Oprócz rozwiązywania typowych dla gry zadań należało uważnie słuchać rozmieszczonych na stanowiskach postaci, ponieważ każda z nich miała do opowiedzenia plotkę dotyczącą kogoś z otoczenia Daisy. Spotkaliśmy samą księżną, jej siostrę Konstancję Edwinę, brata George'a, męża Jana Henryka XV, Maharadżę oraz Edwarda VII i Wilhelma II.

 
Jako redakcje "Kwaśnych Newsów" i "Trzeciego Aksjomatu" odwiedziliśmy następujące przystanki:

1. Galeria "13" - Zadanie "Fotoedytorzy" - Należało dopasować do postaci odpowiednie numery wyświetlanych na ekranie zdjęć. Dwa były "dla zmyłki".
2. Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" - Zadanie "Wakacyjny Wynajem" - wymagało ono zapamiętania opisów zamków związanych z Daisy a następnie prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące tych budowli.
3. Herbaciarnia - Zadanie "Reklama" - Odgrywanie scenki reklamującej herbatę i wafle o nazwie "Dekle".
4. Łąka za Zamkiem - Zadanie "(Dziennikarskie) Kaczki" - Obserwowanie przez lornetkę kolorowych kaczek i dopasowanie ich do wizerunków przedstawionych na kartce.
5. Pokazowa Zagroda Żubrów - Zadanie "Logicy po Byku" - Rozwiązywanie "żubrowych" zagadek matematyczno - logicznych.
6. Brama Chińska - Zadanie "Dział Wellness" - Rozpoznawanie zapachów (hiacynt, kokos, piżmo, leśne zioła" i przyporządkowanie ich do opisów. 
7. Izba u Telemanna - Zadanie "Działania Charytatywne" - Śpiewanie razem z księżną Daisy kompozycji "Oh, promise me" Reginalda de Kovena.

    Jeszcze kilka chwil do namysłu, oddajemy karty rozwiązań i czekamy! Jak miło było usłyszeń nazwy naszych drużyn wśród zwycięzców! Z rąk samego Bolka VI, wnuka księżnej Daisy, organizatorów i przedstawicieli władz miasta Pszczyna otrzymaliśmy nagrody rzeczowe i zaproszenie do "Warowni Pszczyńskich Rycerzy". Każdy z graczy na pamiątkę dostał ponadto kubek z wizerunkiem Księżnej. 

Zdjęcia z gry można znaleźć na portalu Pless.pl TUTAJ

Opisy kilku wcześniejszych edycji na moim blogu TUTAJ, TUTAJ  i TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz