Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 12 maja 2017

"Maradona" z podkarpackiej wsi

    Masternak to jeden z nielicznych pisarzy młodego pokolenia, który z konsekwencją traktuje Polskę i Polaków - napisano na okładce książki niedawnego gościa Gminnej Biblioteki Publicznej. Cóż, można Zbigniewa Masternaka lubić, można go nienawidzić, ale nie pozostawia on obojętnym nikogo, kto zetknął się z jego twórczością. Do Bestwiny przyjechał 12 maja i poprowadził spotkanie czytelnicze pełne niezwykłych historii – głównie o treści autobiograficznej.
 


    Biografię Zbigniew Masternak ma niezwykłą, pomimo relatywnie młodego wieku. Kilkakrotnie był na bakier z prawem – choć prawo przecież studiował (nie ukończył). Chłopakowi z małej wioski na Podkarpaciu nie było w życiu łatwo, za wszelką cenę pragnął wyrwać się ze świata, gdzie często jedyną rozrywką jest wódka. Ten świat dzieciństwa odpłaci mu się po latach pięknym za nadobne. Brutalna szczerość, z jaką Masternak odmalował rodzinne strony na kartach swych powieści zaowocowała obrazą ze strony rodaków. Co zraziło jednych – zachwyciło drugich, na podstawie cyklu „Księstwo” reżyser Andrzej Barański nakręcił film „Księstwo” prezentowany na słynnym festiwalu w Karlowych Warach.
 


    Skąd tytułowy „Maradona”? Z pasji do piłki nożnej! Imię Zbigniew zostało nadane pisarzowi na cześć Zbigniewa Bońka, lecz koledzy kojarzyli przyszłego literata z argentyńskim geniuszem boisk, zresztą idolem Masternaka. Niestety, dobrze zapowiadającą się karierę sportową przerwała kontuzja. Nic jednak straconego – dziś Zbigniew Masternak jest kapitanem reprezentacji polskich pisarzy. W jej barwach spełnił swoje wielkie marzenie – strzelił gola Niemcom!
 


    Poza wspomnianym kilkutomowym „Księstwem” znanymi pozycjami w dorobku Masternaka są „Nędzole” (o środowisku polskich emigrantów we Francji), antologia „Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura” (współautor), „Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna” (współautor), scenariusze filmowe. W 2009 r. ukończył scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, zaś dwa lata wcześniej przebywał na stypendium literackim Homines Urbani w Krakowie. W r. 2011 otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury.
 

    Podczas spotkania w czytelni GBP autor chętnie podpisywał swoje książki i pozował do zdjęć. Zaprezentował także fragment filmu „Księstwo”.  Impreza odbywała się w ramach Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza jak również tegorocznego jubileuszu 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz