Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 21 maja 2017

Wiedza, sprawność, zabawa! - III Gminna Gra Terenowa

    Współdziałanie w grupie, znajomość lokalnej historii, pierwsza pomoc… Oto rzeczy, których można nauczyć się, będąc uczestnikiem gier terenowych. Gra prowadzona na otwartej przestrzeni przynosi o wiele więcej frajdy niż komputerowa przygodówka – wymaga jednak zaangażowania licznych osób, chętnych do przeprowadzenia tego typu zabawy.    Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej od 2013 w cyklu dwuletnim organizuje Gminną Grę o Puchar Wójta Gminy Bestwina. Inspiracją była popularna na naszym terenie Pszczyńska Gra Książęca. W sobotę, 20 maja na terenach rekreacyjnych w Kaniowie stawiły się reprezentacje placówek oświatowych z całej gminy by rozpocząć „bieg z przeszkodami” do zwycięstwa.  Impreza miała miejsce w sołectwie Kaniów właśnie dlatego, że w 2015 r. w Bestwince zwyciężył Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kaniowie.
    Oprócz członków TMZB grę przygotowywała szkoła im. T. Kościuszki, której dyrektorem jest Krystyna Bryksa. Pomogła niezawodna Rada Rodziców, jeśli chodzi zaś o konkurencje, poszczególne stanowiska obsługiwali nauczyciele i uczniowie, wędkarze ze Stowarzyszenia „Kaniowski Karp Królewski”, strażacy z OSP Kaniów, Gminna Biblioteka Publiczna, Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z Siedzibą w Kaniowie i harcerze z hufca w Czechowicach – Dziedzicach. 
    Sygnał do startu dał zastępca wójta gminy Bestwina Marcin Kanik wraz ze wspomnianą dyrektor ZSP jak również przewodniczącą TMZB Dorotą Surowiak. Po nagrody wyruszyły kilkuosobowe ekipy  - uczniowie pod opieką dorosłych. W klasyfikacji Pucharu Wójta liczył się wynik łączny szkoły, lecz każda drużyna startowała także „na własny rachunek”.


    Zadania różniły się od siebie tak, jak różnią się organizacje i stowarzyszenia. Niemniej wszystko zostało rozegrane w obrębie ścisłego centrum Kaniowa. Przykładowe konkurencje? U wędkarzy starano się trafić przynętą do koła i rozpoznać pospolite gatunki ryb. Druhowie z OSP zaproponowali rozwijanie węża strażackiego tak, aby uczestnik zabawy trafił między dwa pachołki. Dodatkowo należało odpowiedzieć na pytania z zakresu pierwszej pomocy. Kierownik filii GBP Marzena Kozak zaprosiła do wykonania opisu bibliograficznego książki, natomiast kapelmistrz Urszula Szkucik – Jagiełka przy pomocy młodych muzyków zadawała zagadki ze swojej dziedziny (rozpoznawanie instrumentów). W sali gimnastycznej rzucano piłką do kosza i odbijano piłkę do siatkówki – tutaj sędzią był nauczyciel WF Arkadiusz Czaja. Przy kościele parafialnym katechetka Dorota Kóska – Beniowska testowała znajomość życia św. Barbary – patronki górników. Dosyć dużo „główkowania” czekało na graczy na cmentarzu parafialnym – musieli, korzystając z planu nekropoli, znaleźć grób zamordowanego podczas II wojny światowej Stanisława Bularza.

    Należy wspomnieć o zadaniach „lotnych” - uczniowie w przebraniach postaci z gminnych legend i opowieści (nimfy wodne, Czarna Dama, Dwóch Braci itd.) przemieszczali się bardzo szybko, ale to właśnie dzięki nim do kart uczestników wpadały dodatkowe punkty.    Po czterech godzinach – koniec! Zanim ogłoszono wyniki, młodsi i starsi zjedli bardzo dobre hot-dogi i słodkości oraz wypili napoje. Czas oczekiwania umilił występ szkolnego chóru kierowanego przez Urszulę Szkucik – Jagiełkę.
    Różnice pomiędzy zdobywcami kolejnych miejsc okazały się bardzo małe, rzędu jednego punktu. Niemniej największą ich ilość – 50; zebrała drużyna pod nazwą „Bez Komentarza” z Kaniowa (Rafał Beniowski, Justyna Sowa, Klara Gęszka. Hanna Sojka, Maciej Świergoń). Drugi stopień podium zajęła grupa „Lis” z Janowic, trzeci - „Orły” z Bestwinki. Otrzymane gry planszowe dostarczą niezapomnianych wrażeń! W klasyfikacji szkół wygrały Janowice – puchar w imieniu wójta Artura Beniowskiego wręczył dyrektor Urszuli Kal kierownik Referatu Sportu i Promocji Urzędu Gminy Łukasz Wojsław w asyście młodzieży w strojach laskich. Oznacza to, że Janowice będą gospodarzem Gry w roku 2019! Równie ambitnie walczyły Kaniów (II), Bestwinka (III) i Bestwina (IV). 

    Przy tego rodzaju przedsięwzięciach ważną rolę grają wolontariusze i sponsorzy, dlatego Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej dziękuje osobom, instytucjom i firmom, które sprawiły, że III Gminna Gra Terenowa się udała! Bardzo pomógł Urząd Gminy i przedsiębiorstwa „Bud-Tor” i „Auto-elektro-Stanclik”. Wdzięczność dzieci nie ma granic!


 
Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz