Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 13 maja 2017

Piłką i piórem

    Reprezentacja Polski w Bestwinie? Czemu nie, wprawdzie nie ta z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, ale równie ciekawa drużyna grających pisarzy i poetów. To nie zdarza się codziennie! Z inicjatywą zorganizowania nietypowego meczu wyszła Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie, zaś okazją był ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Nasza książnica przeniosła się ze swoich zacisznych murów na boisko LKS Bestwina, zapraszając do współpracy klub sportowy, GOK oraz Referat Sportu i Promocji Urzędu Gminy. W sobotę, 13 maja naprzeciw siebie stanęli pracownicy jednostek samorządowych gminy Bestwina z wójtem Arturem Beniowskim na czele i wspomniani wyżej pisarze, dowodzeni przez prozaika Zbigniewa Masternaka, niedawnego gościa biblioteki.
    W historii polskiej piłki nożnej zapisał się pamiętny „mecz na wodzie” pomiędzy Polską a RFN z 1974 r. Organizatorzy obawiali się, że po nocnych opadach sytuacja na murawie może być podobna, na szczęście wody nie było aż tyle, co wtedy we Frankfurcie. Niemniej czasami pod nogami chlupotało… Zanim mecz się rozpoczął, komentator (w tej roli dyrektor GOK Grzegorz Boboń) przywitał kibiców i samych zawodników wyprowadzanych z szatni przez najmłodszych adeptów LKS Bestwina. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor GBP Teresa Lewczak wspólnie z wójtem Arturem Beniowskim, a także kierownikiem Referatu Sportu i Promocji Łukaszem Wojsławem. Ponieważ Bestwina gościła reprezentację Polski w biało – czerwonych strojach z orzełkiem na piersi, odegrano hymn narodowy.


    W drużynie pisarzy wystąpili: Zbigniew Masternak, Krzysztof Gryko, Marcin Pawlik, Wiesław Janicki, Bartłomiej Malec, Krzysztof Szeremeta, Maciej Dobrzański, Roman Dziadkiewicz. Samorządowcy to Jacek Hańderek, Artur Beniowski, Grzegorz Gajda, Łukasz Wojsław, Wojciech Łysoń, Wojciech Lisewski, Tomasz Wójtowicz, Tomasz Niemczyk, Grzegorz Owczarz, Waldemar Fluder. Sędzią głównym był pan Krzysztof Koziarski.

 
    Wynik? Hokejowy! Pracownicy jednostek samorządowych najwyraźniej doskonale rozpracowali taktykę przeciwnika, gdyż spotkanie zakończyło się rezultatem 8:5 dla „naszych”. Na pocieszenie gościom pozostało osiągniecie indywidualne w postaci hat-tricka Zbigniewa Masternaka. Suche liczby nie odzwierciedlają jednak spektaklu, jaki zafundowały kibicom oba składy. Nie oszczędzano nóg, były ostre starcia w powietrzu i na ziemi, efektowne parady bramkarzy i popisy snajperskie. Gole zdobyli dla pisarzy Masternak (3), Dobrzański, Dziadkiewicz; dla samorządowców Łysoń (2), Lisewski (2), Beniowski (2), Fluder, Wojsław.


    Mimo zejścia z boiska „na tarczy”, kapitan pisarzy zapowiedział, że z chęcią pojawi się w Bestwinie po raz kolejny, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją wójta. Po końcowym gwizdku Artur Beniowski i Teresa Lewczak podarowali walecznym literatom pamiątkowy puchar. W budynku klubowym LKS Bestwina miał miejsce posiłek regeneracyjny połączony z wręczeniem upominków. Reprezentacja pisarzy otrzymała książki T. Lewczak „Zamek w Bestwinie”, natomiast samorządowcy książkę Zbigniewa Masternaka „Kniaź”. Wszyscy złożyli autografy na plakacie promującym mecz. 


    Organizatorzy serdecznie dziękują każdemu, kto przyczynił się do przygotowania wspaniałej, literacko – sportowej imprezy, również wiernym fanom piłki nożnej. Przybył m.in. przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik wraz z radnymi, a pracownicy GBP rozwinęli piękny transparent z napisem: „Biblioteka kibicuje!”.

Więcej zdjęć znaleźć można TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz