Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 30 września 2015

Szkoła samodzielności - 10 lat VII Drużyny Harcerskiej "Ogień"

    Dzieje harcerstwa w Bestwinie można podzielić na trzy etapy. Pierwszy rozpoczął się jeszcze przed II wojną światową za sprawą druha Władysława Gryzełki w 1933 r.– do prekursorów należał w tym czasie młody Franciszek Maga – dziś doktor nauk medycznych i honorowy obywatel gminy Bestwina. Po raz drugi drużyna narodziła się w r. 1957 za sprawą Józefa Ślosarczyka działającego również w Kaniowie i w Wilkowicach. Wraz ze zmianami ustrojowymi odeszli i harcerze, lecz już w nowym tysiącleciu znaleźli się zapaleńcy którzy rozniecili na nowo bakcyla kształtowania charakteru poprzez przygodę, naukę i zabawę.
    VII Drużyna Harcerska „Ogień” im. Władysława Gryzełki będąca częścią Szczepu Zuchów i Harcerzy „Bratnie Żywioły” już od dziesięciu lat kontynuuje wspaniałe tradycje skautingu w naszej gminie. Pierwsza po 17 latach nieobecności harcerzy zbiórka miała miejsce 12 października 2005 r. Rozpoczynali skromnie, dziś mają za sobą niezliczone godziny spędzone na zbiórkach, rajdach górskich, obozach, podczas społecznej pracy i przy organizowaniu akcji charytatywnych. Z biegiem lat zmieniała się kadra – pierwsza drużynowa Kinga Czulak jest dziś komendantką całego szczepu, a bezpośrednią opiekę nad drużyną przejęła druhna Klaudia Kubik. Nie należy zapominać o czasie, jaki poświęciły harcerzom opiekunka z ramienia ZSP pani Ewa Sierant, opiekunki gromad zuchowych druhny Dorota Surowiak i Katarzyna Jonkisz a także wielkim wkładzie rodziców i przyjaciół harcerstwa. To jedna wielka rodzina, do której należą osoby w różnym wieku, od wczesnej podstawówki po zaawansowaną dorosłość.
 
    25 września harcerze spotkali się na jubileuszowym wieczorze w bestwińskiej szkole aby dokonać podsumowania całej dekady. Przybył komendant hufca ZHP Czechowice – Dziedzice hm. Marian Hankus wraz z członkami komendy hufca – phm. Barbarą Podolak, phm. Kingą Żydek i phm. Kingą Czulak. Życzenia harcerzom złożyli ponadto zastępca wójta gminy Bestwina Marcin Kanik i dyrektor ZSP Agata Rak Zaproszono rodziców i zaprzyjaźnione osoby. Był urodzinowy tort, oglądanie fotografii, śpiewy, gry, zabawy...
    Druga część jubileuszu odbywała się 29 września w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Drużynowa Klaudia Kubik poprowadziła uroczystą zbiórkę z udziałem harcerzy z dawnych lat – panów Andrzeja Grygierczyka i Czesława Żaczka. Goście opowiedzieli jak wyglądało harcerstwo w latach 50 XX wieku. Okazało się, że pomimo oczywistych różnic materialnych, warunków na obozie itp.  nie zmieniły się harcerskie ideały: Druh powinien być słowny, obowiązkowy, punktualny, z szacunkiem odnosić się do starszych, kochać swoją ojczyznę. To wpajał swoim wychowankom Władysław Gryzełko. Były dyrektor szkoły w Bestwinie patronuje od kilku lat drużynie „Ogień” – harcerze regularnie odwiedzają jego grób z kwiatami i zniczami, uczynili to również po wrześniowej zbiórce. W muzealnej galerii została otwarta jubileuszowa wystawa fotograficzna dokumentująca na planszach dziesięć lat odnowionego harcerstwa. Warto jeszcze dodać, że honorowy patronat nad 10 – leciem harcerzy objął wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.Składam serdeczne podziękowania dla druhny Kingi za udostępnienie archiwalnych fotografii ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz