Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 12 września 2015

"Śląski Wawel" - zamek w Brzegu

    Pod koniec sierpnia miałem okazję wyruszyć w krótką podróż na Dolny Śląsk. Odwiedziłem Wrocław, Oławę i Brzeg. O wszystkich tych miejscach można napisać bardzo wiele. ja postanowiłem jednak skoncentrować się na Brzegu, a konkretnie na renesansowym Zamku Piastów Śląskich, obiekcie z całą pewnością wartym zobaczenia.


   
     Pierwsze informacje o istnieniu zamku pochodzą z 1235 r. Swoją siedzibę miał tam namiestnik książęcy i następnie, przez kolejne wieki Brzeg był stołeczną rezydencją księstwa brzeskiego, w zasadzie aż do roku 1675 kiedy to wymarła tamtejsza linia Piastów. Z biegiem lat zamek ulegał różnorakim przebudowom, ale chyba najważniejsza z nich miała miejsce w czasach Fryderyka II (1480-1547) i jego syna Jerzego II (1523-1586). Obiekt przebudowano w duchu włoskiego renesansu, podobnie jak uczyniono to z zamkiem królewskim na Wawelu. Część gotycka została wkomponowana w trójskrzydłowy gmach, wybudowano dziedziniec z krużgankami i ozdobną fasadę bramy wjazdowej. Wiele elementów to rekonstrukcje gdyż zamek nie oparł się wojnom lub po prostu niszczał nadgryziony zębem czasu, był zamieniany na stajnie i magazyny. Na przykład w 1741 r. zbombardowały go wojska pruskie pod dowództwem króla Fryderyka Wielkiego. Dawny, renesansowy blask przywróciła zabytkowi odbudowa z lat 1966 - 1990.
    Już sama brama wygląda zresztą bardzo interesująco. Odnaleźć na niej możemy dwa rzędy rzeźb władców Polski i poniżej piastowskich książąt śląskich. W kartuszach pod wizerunkami umieszczone są łacińskie opisy postaci.    Komnaty zamkowe nie świecą pustkami, w każdej znajdziemy eksponaty z różnych epok lub ich rekonstrukcje. Stała wystawa „Memoriae Piastorum Principum Silesiae prezentuje m.in. sarkofagi nowożytnych (XVI-XVII w.) Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie 20 średniowiecznych nagrobków Piastów śląskich. Do tego mamy w Brzegu całkiem sporą kolekcję mebli, rzeźb, obrazów, dawnych ubiorów i uzbrojenia - od średniowiecza po wiek XIX. Wikipedia podaje iż w 2013 roku w plebiscycie na 7 nowych cudów Polski organizowanym przez "National Geographic" zamek zajął 7 miejsce.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz