Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 23 sierpnia 2015

Sto lat po Gaschu... karp ma się znakomicie!

    16 września mija dokładnie sto lat od śmierci hodowcy – innowatora Adolfa Gascha, zmarłego w 1915 r. dzierżawcy stawów w Kaniowie, twórcy odmiany karpia królewskiego, publicysty i członka Rady Powiatowej w Białej. Pochodzący z Lipnika i mieszkający w Kaniowie w latach 1873 – 1908 Gasch zdobył już za życia wielkie uznanie, o czym świadczą medale zdobyte na wystawach rybackich i rolniczych – W Berlinie 1880 r. (medal złoty), w Hamburgu 1883 r. (medal złoty) jak również w Przemyślu 1882 r. (medal brązowy). O Gaschu pamięta Kaniów i cała gmina Bestwina, zaś Święto Karpia Polskiego jest nagrodą dla wielkiej i prężnie działającej społeczności rybaków i wędkarzy.


    XV, jubileuszowe Święto Karpia obchodzone w tym roku 22 sierpnia wiąże się z 35 – leciem zorganizowanego wędkarstwa na naszym terenie. Sekcja Wędkarska działająca przy LKS „Przełom” Kaniów przekształciła się obecnie w Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” im. A. Gascha i zrzesza miłośników ryb słodkowodnych, którzy nie tylko łowią, lecz dbają o czystość i atrakcyjny wygląd akwenów a także terenów wokół nich.

    Jak nakazuje już ugruntowana tradycja, wszystko zaczęło się we wczesnych godzinach rannych od zawodów wędkarskich. Rywalizacji na akwenie „Miasteczko” patronował starosta bielski Andrzej Płonka, a przystąpiło do niej 68 zawodników łowiących według zasady „catch & release” czyli „złap i wypuść”. W zawodach zwyciężył ostatecznie Jerzy Bochniewicz (4,52 kg), za nim uplasowali się Rafał Olek (3,83 kg) i Damian Gawor (3,74 kg). Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyli wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego Roman Sas, wiceprezesi Jan Adamiec i Dominik Malinowski, sołtys Kaniowa Marek Pękala. Natomiast statuetki zostały wręczone podczas części oficjalnej o godzinie 18.30.    O godzinie 15.00 rozpoczęła się impreza towarzysząca, jaką był mecz piłki nożnej o mistrzostwo klasy „A” pomiędzy LKS „Przełom” Kaniów i LKS Beskid Godziszka. Pół godziny później na terenach rekreacyjnych do zabawy zostały zaproszone wszystkie dzieci. Program przygotowany specjalnie dla nich poprowadził „Dj Miki” czyli wesoła małpka lubiąca tańczyć i śpiewać. Najmłodsi poznali zwierzęta żyjące w ZOO, nauczyły się piosenek, mogły wygrać drobne upominki. Nie zabrakło „przymrużenia oka” do nieco starszych widzów – Dj Miki przypomniał utwory z lat 80 wykonywane oryginalnie przez „Fasolki”.    Program muzyczny obejmował spotkanie z trzema formacjami proponującymi zróżnicowany repertuar. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Redlin”, zespół reklamujący się jako „folkowe rytmy świata” ale grający nie tylko folk w czystej postaci. Usłyszeliśmy rosyjską „Katiuszę”, amerykańskie „Yankee Doodle”, włoskie arie operowe, muzykę irlandzką i francuskie szanty. Kawałek wielkiego świata w małym Kaniowie! Artyści nawiązali doskonały kontakt z publicznością, prowadząc dialogi czy wychodząc pomiędzy rozstawione stoły. Z równie gorącym przyjęciem spotkało się „Śląskie Trio Piotra Szefera” znane m.in. z Listy Śląskich Szlagierów i przebojów takich jak „Niech nasze serca” lub „Kochany Śląsku”. Sympatyczne „hanysy” angażowały publiczność czego przykładem była śląska wersja „Milionerów”. Na koniec organizatorzy zaprosili do zabawy tanecznej z zespołem „Puls Music” z Dankowic.


    Podziękowania i gratulacje otrzymali od Stowarzyszenia Wędkarskiego ci, którzy szczególnie zasłużyli się dla wędkarstwa i rybactwa przez jego promocję i pomoc członkom Stowarzyszenia. Oto laureaci tych wyróżnień: Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej, Urząd Gminy w Bestwinie), Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, LKS „Przełom” Kaniów i Klub Kibica działający przy LKS „Przełom. Nagrody zwycięzcom zawodów wędkarskich wręczono w obecności wicewojewody Mirosława Szemli, wójta Artura Beniowskiego, przedstawicieli Rady Gminy z przewodniczącym Jerzym Stanclikiem na czele i Rady Powiatu Bielskiego, którą reprezentowali Jan Stanclik, Grzegorz Gawęda i Bogusław Stolarczyk, sołtysa Marka Pękali. Wśród gości obecny był również proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie, ks. Janusz Tomaszek.    Wiele ciekawych rzeczy działo się na stoiskach, zwłaszcza w namiocie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”. Wolontariusze przeprowadzili loterię fantową z bardzo atrakcyjnymi nagrodami – rowerem, sprzętem sportowym, ale także przetworami spożywczymi domowej roboty. Na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia został zlicytowany szalik Ruchu Chorzów oraz piłkę z autografem reprezentanta Polski Łukasza Piszczka. 

    Nagrodę w postaci bezpłatnego przeglądu pojazdu można było wygrać w konkursie firmy „Autotest”, dzieci korzystały z przejażdżki kucykiem, eurobungee, dmuchanych atrakcji. Rekordy popularności bił słynny wędzony i pieczony karp, flagowy przysmak imprezy i duma Kaniowa. O 22.00 niebo rozbłysło wszystkimi kolorami sztucznych ogni. A wszystko dzięki Adolfowi Gaschowi, pasjonatowi hodowli ryb, którego dziedzictwo trwa mimo upływu stu lat od jego odejścia.

Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz