Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 9 sierpnia 2015

Piękniejsza strona wsi

    Księga pamiątkowa KGW w Kaniowie rozpoczyna się wierszowanym wstępem autorstwa pani Heleny Sowy: „Roku pamiętnego 1935 założono Koło do użytku kobiecego. Opisując pracę przez te wszystkie lata, dla tych, co ją prowadzili, będzie to zapłata. Początkiem założenia była pani Kominkowa, była to praca trudna, bo była nowa (...)” – Lata jednak mijały i od pionierskich czasów Anny Kominek przeszło ich już 80 – aż do współczesnej, zupełnie innej rzeczywistości, zorientowanej na nowe technologie.    Zaczęły od opieki nad dziećmi, kursów zajęć praktycznych, organizowania pogadanek – obecnie działalność Koła bardzo się poszerzyła, panie reprezentują naszą gminę na uroczystościach, przeglądach, konkursach o randze powiatowej i wojewódzkiej. To dożynki, święta patriotyczne i kościelne, festyny i wyjazdy o charakterze integracyjnym. Mimo tego, że członkiń ubywa, społeczność wiejska nie wyobraża sobie istnienia bez Koła Gospodyń – podobnie jak bez Straży Pożarnej lub klubu sportowego.
    Obchody jubileuszu KGW w Kaniowie w dniu 9 sierpnia były zatem czasem podziękowania za bogatą przyszłość i życzeń na – miejmy nadzieję – owocną przyszłość. Na ręce pani prezes Mieczysławy Głombek, poprzedniej prezes Heleny Sowy i wszystkich Pań kwiaty, gratulacje i nagrody przekazał m.in. starosta bielski Andrzej Płonka, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, sołtys Kaniowa Marek Pękala, komendant gminny – prezes OSP Kaniów Grzegorz Owczarz i reprezentantki innych KGW z terenu gminy Bestwina. Osobne życzenia podczas Mszy św. odprawionej w intencji gospodyń złożył proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP, ks. Janusz Tomaszek.

    We wspólnym gronie, przy muzyce i posiłku jubilatki wspominały dawne czasy, z nostalgią przywołując wycieczki do różnych miejsc, wspólne inicjatywy a nade wszystko koleżanki, które już odeszły do wieczności. Bo chociaż bywało ciężko, głównej roli nie grały przecież środki finansowe, lecz wspólna sprawa – społeczny zapał.

    Pamiątkową paterę otrzymała z rąk Wójta Artura Beniowskiego w imieniu całego Koła prezes Mieczysława Głombek. Podobne wyróżnienia odebrały: Helena Sowa, Anna Hulboj, Anna Konarska i Maria Łukasik. Listy gratulacyjne otrzymały: Anna Dudziak, Bernadetta Furczyk, Joanna Janeczko, Aniela Janeczko, Jadwiga Janeczko, Helena Kuglarz, Maria Kańczuga, Maria Maroszek, Zofia Szyma, Anna Głąbek, Helena Ochman, Anna Wawoczna, Zofia Pindel, Rozalia Jurasz, Janina Kóska, Zofia Kubica, Anna Pasierbek, Franciszka Ochman.


Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

1 komentarz:

  1. Gratuluje świetnego bloga.
    Chętnie podejmę z Tobą współpracę.
    Proszę o kontakt na maila:
    info@paywin.pl

    OdpowiedzUsuń