Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 15 czerwca 2014

Powiat zasmakował w gminie Bestwina

     Suto zastawione stoły, mażoretki, sikawki strażackie, wspaniała muzyka i słynni „Trubadurzy” – to mogli zobaczyć goście jedynej w swoim rodzaju imprezy pod nazwą „Smaki i Smaczki Powiatu Bielskiego – Święto Gminy Bestwina”. W dniu 14 czerwca na tereny rekreacyjne w Bestwinie przybyli miłośnicy wrażeń kulturalnych i artystycznych. Czy było warto? Sądząc po roztańczonych i rozśpiewanych uczestnikach odpowiedź jest oczywista.

     W powiatowym przeglądzie kulinarnym udział wzięło 37 uczestników – nie były to tylko i wyłącznie Koła Gospodyń Wiejskich, ale też różnorakie grupy i stowarzyszenia. Gościnnie swoją reprezentację wystawił powiat zawierciański – zaszczyt ten przypadł Kołu Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Wraz z paniami przyjechali do Bestwiny Wicestarosta Zawierciański Rafał Porc i Skarbnik Powiatu Zawierciańskiego Halina Mackiewicz. Komisja sponsorska po spróbowaniu wystawionych produktów – co było trudnym zadaniem dla żołądka – przyznała szereg nagród i wyróżnień ufundowanych przez rozmaite podmioty: wojewódzkie, powiatowe, stowarzyszenia i firmy. Nie będę tutaj szczegółowo wymieniać wszystkich, ale należy wspomnieć, że Koła Gospodyń Wiejskich z Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa (występujące poza konkursem) otrzymały z rąk wójta Artura Beniowskiego specjalną nagrodę za całokształt prezentacji. Z kolei pochodzący z naszej gminy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogusław Stolarczyk – właściciel firmy „Teleradiosat” przyznał nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowic – za tradycyjny kapuśniak. Słowa uznania trzeba skierować w stronę gminy Kozy – puchar za dobry smak potraw, tradycyjne stroje oraz animację kulturalną, wręczyli kozianom Starosta Bielski Andrzej Płonka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał.”. Ogółem wręczono 13 nagród.      Występy artystyczne rozpoczęły się od pokazu mażoretek w wykonaniu Akademii „Gracja” ze Starej Wsi. Dziewczęta z zespołów „Gracjanki” i „Gracjolki” zaprezentowały ewolucje na bardzo wysokim poziomie, potwierdzając tym samym, że tytuły zdobyte na arenie krajowej i międzynarodowej nie są dziełem przypadku. Zaraz po mażoretkach na estradę wybiegli członkowie Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Bestwina” prowadzeni przez Jana Kędzierskiego – dzieciaki poprzez unikalne tańce, przyśpiewki i stroje przybliżyły gościom – zwłaszcza tym z dalszych okolic – kulturę Lachów Zachodnich.


     Bardzo widowiskowym punktem programu były Powiatowe Zawody Sikawek Ręcznych i Konnych odbywające się na boisku treningowym LKS Bestwina. Zobaczyliśmy sprzęt, który służył nierzadko jeszcze w czasach austriackich, a dziś, odrestaurowany, stał się dumą poszczególnych jednostek. Malowniczo prezentowali się również sami druhowie ubrani w mundury z epoki. W zawodach udział wzięły jednostki z Bielska - Białej, Bystrej, Rudzicy, Zabrzega, Szczyrku i Wilkowic. Nagrody za udział wręczał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej Jan Cholewa. Towarzyszył mu wiceprezes tegoż Zarządu, druh Jan Ozimina  - zarazem przedstawiciel OSP Bestwina.     Nie zawiodły zespoły muzyczne. „Na ludową nutę” zaśpiewał Zespół Regionalny „Echo” z Hecznarowic, a w bardziej liryczne klimaty wprowadziły publiczność artystki z Czechowickiego Teatru Muzycznego „Movimento”. Harmonię dźwięków połączoną z ekspresją myśli, słów i marzeń zaserwowała z  kolei „Retrospekcja” – sześcioosobowa grupa z Bielska – Białej. Muzycy, inspirujący się takimi gatunkami jak pop, rock, reggae, swing skutecznie przygotowali grunt pod występ wieczoru.
 
     „Trubadurzy”, mający za sobą ponad 50 – letnią historię, grają i śpiewają dla kolejnego już pokolenia i nadal cieszą się sporą popularnością. Muzycy wykonali w Bestwinie swoje największe przeboje, w tym szlagier „Znamy się tylko z widzenia”. Artyści chętnie bisowali, zaś po występie rozdawali autografy i pozowali do pamiątkowych zdjęć.


     Reszta nocy, aż do „białego rana” upłynęła przy piosenkach zespołu „Albatros”. Miejsce pod sceną szybko zapełniło się tańczącymi parami. Na całe szczęście nocnym tańcom sprzyjała pogoda, gdyż w ciągu dnia słońce i deszcz rywalizowały ze sobą o panowanie nad bestwińskim niebem.
Wszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz