Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 28 czerwca 2015

W hołdzie ofiarom represji

    Końcem czerwca ukazała się niewielka publikacja pt. „Ludność gminy Bestwina w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939 – 1945. Żołnierze i ofiary represji”. W tej wydanej własnym nakładem książeczce autorzy, Teresa i Sławomir Lewczak starają się upamiętnić osoby z terenu gminy Bestwina które zginęły lub w jakikolwiek sposób ucierpiały podczas drugiej wojny światowej.

  Całość składa się z trzech części. W pierwszej, teoretycznej, omówione są wojenne straty osobowe oraz główne typy represji stosowane przez okupantów na ziemiach polskich takie jak obozy koncentracyjne, więzienia, deportacje, praca przymusowa itp. Następnie zamieszczono ponad 400 biogramów żołnierzy, ofiar śmiertelnych i osób represjonowanych. Jest wśród nich uczestnik walk pod Monte Cassino Ludwik Dudziak, pilot 307 Dywizjonu Myśliwskiego Zdzisław Kurek, żołnierz kampanii wrześniowej Jan Kubik, więzień Auschwitz Antoni Faruga i wielu innych. Część trzecia zawiera dokumentację fotograficzną.
  
  Prezentacja odbyła się w dniu 26 VI i przybyli na nią – oprócz osób zainteresowanych tematem – krewni naszych rodaków zamordowanych czy prześladowanych. Autorzy składają im gorące podziękowania za podzielenie się cennymi materiałami źródłowymi i zdjęciami. Obecny był również doktor nauk medycznych Franciszek Maga, podczas wojny robotnik przymusowy w gospodarstwie rolnym. Pan doktor napisał do książki krótki wstęp: 
    Pamiętam tragiczne czasy II wojny światowej i pamiętam Tych, którzy walczyli z bronią w ręku, jak i tych, którzy cierpieli jako osoby cywilne. Nasze pokolenie to przeżyło, ale powoli odchodzi i chcę, aby młodzi zachowali tę pamięć. Dzisiaj Bestwina cieszy się wolnością i dobrobytem, ale wtedy tak nie było. Oby już nigdy się nam nie przytrafiła żadna wojna.
1 komentarz:

 1. Serdecznie dziękujemy autorom książki
  za umieszczenie w wykazie osób
  represjonowanych, notki o naszym tacie
  Józefie Niemczyku, więźniu KL Auschwitz nr, EH 25152.

  Zofia Kozieł i Józef Niemczyk

  OdpowiedzUsuń