Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 17 czerwca 2015

Ambasadorowie w kłobukach

    Położeni na pograniczu Śląska i Małopolski, na styku różnych kultur, tradycji, dialektów, zastanawiamy się często kim właściwie jesteśmy i czy posiadamy coś, co jest nasze, własne, unikalne. Nie musimy na szczęście przekopywać się przez materiały źródłowe i odbywać studiów etnograficznych – w przystępnej formie o naszych korzeniach opowiada Zespół Regionalny „Bestwina”. Od 45 lat z pasją i zaangażowaniem propaguje kulturę Lachów Zachodnich odtwarzając i zachowując stroje, tańce i obrzędy. To, co rozpoczął pan Andrzej Żaczek kontynuują jego następcy – a że talentów nie można zmarnować tylko trzeba je pomnażać, poziom artystyczny stale rośnie. Podobnie jak liczba zdobytych trofeów i dyplomów.


 
    XVI Święto Gminy Bestwina w dniu 13 VI połączono z jubileuszem Zespołu Regionalnego właśnie po to, by dorobek naszych folklorystów – „ambasadorów w kłobukach” -  zaprezentować jak najszerszemu gronu odbiorców. I faktycznie publiczność dopisała – pomimo tropikalnych upałów na terenach rekreacyjnych w Bestwinie pojawiły się prawdziwe tłumy. Nie jest prawdą zatem że kultura tradycyjna nie przyciąga czy też że jest „niemodna”. Zaproszone zespoły pokazały wysoki poziom wyszkolenia a kapele niemalże rozgrzały do czerwoności struny skrzypiec i kontrabasów.


    Kolejno wystąpiły: Regionalny Zespół „Kliszczacy” z Tokarni, Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju, Dziecięcy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” – dorośli. Goście otrzymywali pamiątkowe „Bestwińskie Kłobuki” z rąk choreografa Zespołu – Sławomira Ślósarczyka a także wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego. 
    W części oficjalnej wójt wspólnie z wicestarostą bielskim Grzegorzem Szetyńskim i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stanclikiem wręczył podziękowania zasłużonym członkom Zespołu – w tym oczywiście założycielowi Andrzejowi Żaczkowi, obecnemu prezesowi Ireneuszowi Stanclikowi, choreografowi Sławomirowi Ślósarczykowi, instruktorowi grupy dziecięcej Janowi Kędzierskiemu, kierownikowi muzycznemu Mariuszowi Mice oraz wielu innym osobom tworzącym wielką „zespołową rodzinę”. Życzenia złożył również pierwszy wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, z kolei salwę honorową z zabytkowej broni oddała delegacja z Republiki Czeskiej – członkowie zespołu „Troják” z Valašskiej Bystřicy.
    Jako gwiazda imprezy wystąpił znany z TV Silesia Mirek Szołtysek wraz ze swoim Wesołym Trio. Śląskie szlagiery były trafionym pomysłem na zabawę – pod estradą zaroiło się od tańczących par. Następnie muzyczną pałeczkę przejął zespół „Puls” grający aż do białego rana.    Imprezą towarzyszącą był szereg atrakcji pod nazwą „Przyjazna ekonomia społeczna”. Projekt zorganizowany przez Lokalną Grupę Rybacką „Bielska Kraina”, Fundację „Eko Bielska Kraina” i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej obejmował m.in. stoisko informacyjno – promocyjne, przestrzeń „bliżej natury”, warsztaty ogrodnicze, ceramiczne, przestrzeń sportu i malucha. Wiele się działo pod namiotem działającego w Kaniowie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni” – wolontariusze prowadzili gry i zabawy ruchowe, malowali buzie, zaplatali warkoczyki, łowili z dziećmi styropianowe rybki. Sporo ciekawych zabaw zaoferowało stoisko jednego z głównych sponsorów Święta Gminy –„GAZ – SYSTEM S.A.”.


 
    Do stoisk gastronomicznych zaprosiło gości Koło Łowieckie „Bażant” w Bestwinie, Rada Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego oraz sam Zespół Regionalny „Bestwina”. Odbyła się ponadto kwesta na rzecz zakupu windy domowej dla 17 – letniego Kacpra Banasia z Bestwiny, który od czasu wypadku w 2013 r. znajduje się w stanie śpiączki.      Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom imprezy: Urzędowi Gminy Bestwina, Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A., Bankowi Spółdzielczemu Czechowice – Dziedzice – Bestwina, firmie „Teleradiosat” i p. Bogusławowi Stolarczykowi.


Więcej zdjęć znajduje się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz