Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 2 września 2014

50 lat jak jeden dzień

Wśród pagórków zielonych, wśród ukwieconych łąk,
Tam, gdzie wiosną na drzewach wyrasta świeży pąk
Tam stanęła przed laty, by służyć do dziś,
Szkoła, w której codziennie uczymy się żyć

/Z hymnu szkolnego/


     Pierwszy dzwonek w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Janowicach zabrzmiał w tym roku bardziej uroczyście niż zazwyczaj – bo po raz pięćdziesiąty. Minęło pół wieku odkąd w mury nowo postawionej siłami mieszkańców szkoły „wprowadzili się” pierwsi uczniowie. Ich śladami kroczą tegoroczne pierwszaki – ale czy to rok 1964 czy 2014 – przejęcie na twarzach dzieciaków i rodziców jest zawsze takie samo. Mogą zmienić się realia, systemy polityczne, lecz emocje nie. Pierwszy września to odwieczne pytania: Jak to będzie? Czy będę dobrze czuł się w klasie wśród nowych kolegów, koleżanek? Na szczęście szkoła w Janowicach jest placówką wyjątkowo przyjazną, dbającą o to, by cała społeczność czuła się jak jedna, wielka rodzina.     Historia janowickiego szkolnictwa rozpoczyna się pod koniec XIX wieku. Aby dzieci nie musiały chodzić do Bestwiny, pierwszą izbę na zajęcia lekcyjne udostępnił Józef Ślosarczyk. Natomiast sala szkolna z prawdziwego zdarzenia powstała na parceli podarowanej przez Antoniego Kubika. Z czasem edukacyjne ambicje wzrastały: W 1913 r. rozpoczęto budowę drugiego obiektu, tzw. nowej szkoły z dwiema salami lekcyjnymi, która przetrwała do czasu wybudowania obecnej placówki. Szkołę, którą podziwiamy dzisiaj zawdzięczamy staraniom m.in. wizytatora kuratorium w Katowicach Stanisława Papli oraz Władysława Papli odstępującemu grunt pod budowę. W półtora roku postawiono szkołę – pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, noszącą podówczas imię XX – lecia PRL. W 1991 r. patronką została Maria Konopnicka. We wrześniu 2001 r. po przyłączeniu przedszkola powstał Zespół Szkolno – Przedszkolny, a w r. 2004 przeprowadzono generalny remont.
    Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Józefa Robotnika, sprawowaną przez dwóch janowickich proboszczów – poprzedniego, ks. Eugeniusza Stopkę i obecnego, ks. Józefa Walusiaka. Poświęcony został nowy sztandar szkolny, ufundowany przez wójta gminy Bestwina dla uczczenia 50 – lecia szkoły. W poczcie sztandarowym znalazł się wójt Artur Beniowski, sołtys Janowic radny Jan Stanclik oraz naczelnik OSP Janowice Krzysztof Wróbel. W przygotowanie liturgii aktywnie włączyli się uczniowie, zaś księża modlili się o Boże błogosławieństwo dla dzieci, nauczycieli, rodziców oraz wieczny spoczynek dla zmarłych osób związanych z janowicką „alma mater”.


     Z kościoła do szkoły wszyscy przemaszerowali w pochodzie i już w szkolnych murach rozpoczęła się część oficjalna – wójt uroczyście przekazał sztandar pani dyrektor Urszuli Kal, a ona wręczyła go uczniom wypowiadającym słowa ślubowania. Krótko przypomniała także historię szkoły i podziękowała tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej powstania i rozwoju – mieszkańcom Janowic, budowniczym, władzom samorządowym, dawnym i obecnym nauczycielom,oraz absolwentom. Ten sam wdzięczny ton brzmiał w przemówieniach zaproszonych gości – oprócz wyżej wymienionych przybyła członek zarządu Powiatu Bielskiego Renata Franasik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogusław Stolarczyk, radny powiatowy Józef Maziarz, radni gminy Bestwina Stanisław Nycz, Jerzy Borutka, Jerzy Stanclik, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Arkadiusz Maj, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele OSP, KGW, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej oraz innych organizacji działających w Janowicach oraz całej gminie Bestwina.     Swoje różnorodne talenty pokazali uczniowie i absolwenci szkoły w Janowicach – zatańczył zespół mażoretek, zaprezentowali się członkowie koła tanecznego, zespół „Po – tworek”, grano na instrumentach i przedstawiono skecze kabaretowe w wykonaniu trzecioklasistów. Na korytarzach wystawione zostały prace uczniów i fotografie z dawnych lat. Wszyscy chętni mogli wpisać się do szkolnej księgi pamiątkowej.
    
    Nie ma chyba miesiąca, w którym szkoła im. Marii Konopnickiej nie przypomniała o sobie – uczestników z całej gminy i spoza jej granic przyciąga w czerwcu Janowicki Rajd Rowerowy. W miesiącach zimowych wystawiane jest przedstawienie – z reguły klasyczna baśń wzbogacona o elementy muzyczno – taneczne. Placówka bierze udział w różnorodnych programach – m.in. eTWINNING, Szkoła Zdrowego Widzenia, Owoce w Szkole, Pola Nadziei, Góra Grosza, Szkoła Bezpiecznego Internetu czy Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z wieloma lokalnymi instytucjami czy organizacjami, zaś dzieci mogą rozwijać swoje pasje w kołach zainteresowań.

    Jeżeli czegoś jeszcze w szkole brakuje to jest to z pewnością długo oczekiwana pełnowymiarowa sala gimnastyczna. Nie ma takiej jeszcze tylko w Janowicach i od wielu lat o jej wybudowanie proszą mieszkańcy, radni, sołtys i Rada Sołecka. Po sali przyjdzie czas na parking, gdyż ten obecny nie jest w stanie pomieścić przyjeżdżających samochodów, zwłaszcza podczas szkolnych uroczystości. Na razie szkoła może pochwalić się najnowszym nabytkiem – placem zabaw zbudowanym w ramach programu „Radosna Szkoła”.Wszystkie zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz