Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 27 września 2014

Finał międzynarodowej przygody

    Przez dwa lata trwała europejska przygoda gimnazjalistów z Bestwiny. Poznając różne kraje, kultury, języki obce i szkoły przemierzyli kontynent od Wielkiej Brytanii po Turcję, od Finlandii po Włochy. Nawiązali kontakty i przyjaźnie, które zapewne przetrwają jeszcze przez wiele lat. Umożliwił to międzynarodowy projekt pod nazwą „U r Unique” przeprowadzony w ramach programu „Comenius – uczenie się przez całe życie”. W piątek 26 września w Zespole Szkolno – Przedszkolnym miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu.    Szkoły, które nasi uczniowie odwiedzili to: Bill Quay Primary School (Wielka Brytania), Ylöjärven Yhtenäiskoulu (Finlandia), Balıkesir Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi (Turcja), Istituto comprensivo „A. Manzoni” (Włochy). Natomiast w dniach 30 IX – 4 X 2013  odbyła się wizyta studyjna zagranicznych gości w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie, o czym szczegółowo pisała koordynatorka projektu z naszej szkoły, pani Urszula Kraus („Magazyn Gminny” 9-10/2013). Pobyt w każdym kraju był dla gimnazjalistów niezwykłym doświadczeniem – musieli posługiwać się językiem angielskim w codziennych kontaktach, poznali zwyczaje, kulturę, kuchnię poszczególnych krajów, zwiedzili miejsca o znaczeniu historycznym. Wszędzie zostali przyjęci z wielką gościnnością, choć warunki, w których przyszło im przebywać znacznie się różniły – od bardzo bogato wyposażonej placówki w Finlandii po nieco skromniejsze w Turcji czy we Włoszech. Kwestie materialne nie są jednak najważniejsze, bo wszędzie można było poszerzyć swoje horyzonty i zarazem promować własną „małą Ojczyznę”.

     Podczas akademii podsumowującej młodzi podróżnicy pokazali „plon” całego projektu. Na stoiskach piętrzyły się charakterystyczne potrawy, a przebrani w narodowe stroje aktorzy prezentowali tańce czy elementy tradycji typowe dla danego państwa. Wyświetlono interesującą prezentację multimedialną okraszoną ciekawym komentarzem – materiały zostały nagrane również na płyty DVD i wręczona gościom. Wydrukowano ponadto kalendarze ze zdjęciami z pobytu uczniów w zagranicznych szkołach oraz wizyty w Bestwinie. 


    
     Dyrektor Agata Rak serdecznie pogratulowała uczniom udziału w projekcie, złożyła także wyrazy uznania dla pani Urszuli Kraus i pozostałych nauczycieli, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji wyjazdów za granicę i pobytu w Bestwinie. W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Arkadiusz Maj. Na podsumowaniu obecny byli również radny gminy Bestwina Andrzej Wojtyła, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Teresa Lewczak, przedstawiciele Rady Rodziców i inni goście – każdy z nich mógł poczęstować się smakołykami z kuchni włoskiej, angielskiej, tureckiej, fińskiej i polskiej przyrządzonymi oczywiście przez gimnazjalistów. Cieszymy się, że słowo „Bestwina” będzie kojarzyło się w tylu krajach z sympatycznymi, roześmianymi twarzami naszych młodych ambasadorów. Życzymy kolejnych sukcesów!

Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz