Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 11 maja 2014

Uczniowie wdzięczni za kanonizację

Jest człowiek na świecie bliski naszym sercom
Syn Boży go wybrał na swego posłańca
Ten człowiek to Polak, w tak ważnym jest miejscu
On swoją opieką wszystkich nas otacza.

/Z hymnu szkolnego/

     Szkoła imienia Jana Pawła II ma szczególne powody do dumy z racji wyniesienia swojego patrona do grona świętych. Uczniowie, chociaż w większości pamiętają papieża z Polski tylko w wczesnego dzieciństwa, chętnie wsłuchują się w jego słowa, czytają je oraz zamieniają w wiersze i piosenki. Tak właśnie było podczas okolicznościowej akademii – imprezy środowiskowej, która odbyła się w dniu 9 maja w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwinie. 
     Jak powiedziała na wstępie dyrektor Agata Rak: Przywiodła nas dzisiaj tu wspólna myśl – wspomnienie niezwykłego człowieka, Jana Pawła II, który połączył ziemię z niebem, a który zgodnie z wolą uczniów, nauczycieli i rodziców 16 października 2002 r. stał się patronem gimnazjum w Bestwinie. W czasie tamtej uroczystości ówczesna dyrektor, pani Jolanta Rothkegel powiedziała: „Mamy za patrona wspaniałego, wielkiego człowieka i jesteśmy świadomi, że jest to nie tylko zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność, by nasza szkoła była dobrą placówką, a jej absolwenci mądrymi i wartościowymi ludźmi”.


 
     A jak bardzo wartościowymi ludźmi są gimnazjaliści, mogliśmy przekonać się, oglądając ich występy – montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas I-III gimnazjum (z gościnnym udziałem uczennic SP) pod kierunkiem pani Magdaleny Wodniak – Foksińskiej, Ireneusza Sikorskiego i innych nauczycieli. Całość oparto na twórczości Piotra Rubika, „Tryptyku Rzymskim” Jana Pawła II oraz znanych utworach, na przykład „Barce”. Nie zabrakło gry na instrumentach, zaś ilustracją do występów była prezentacja multimedialna o tematyce papieskiej stworzona przez panią Dorotę Surowiak.
    Przygotowania do imprezy trwały już od dłuższego czasu. Pięknym świadectwem zaangażowania uczniów stały się gazetki ścienne o Janie Pawle II, konkursowe prace plastyczne oraz wiersze. Najlepsi twórcy podczas akademii otrzymali nagrody.

      Piękna, papieska uroczystość oprócz społeczności szkolnej zgromadziła również gości – przybył proboszcz parafii w Janowicach ks. Józef Walusiak, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Arkadiusz Maj, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych – Danuta Tekieli – Herman, Urszula Kal, Krystyna Bryksa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Teresa Lewczak; prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bestwinie Franciszek Owczarz, była dyrektor Gimnazjum Jolanta Rothkegel, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne i inni.  
     Na zakończenie ks. Józef Walusiak podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z Janem Pawłem II. To właśnie z rąk kardynała Karola Wojtyły obecny proboszcz z Janowic otrzymał święcenia kapłańskie – a w kilka miesięcy później metropolita krakowski był już papieżem. Kapłan opowiedział o wybuchu spontanicznej radości, wręcz euforii, jaka wybuchła w Polsce po pamiętnym konklawe w październiku 1978 r.


Więcej zdjęć znajdziecie w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz