Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 7 maja 2014

Daleka Azja z bliska

      O dalekich, egzotycznych podróżach marzył chyba każdy z nas. Mało kto te marzenia jednak realizuje, a jeśli już, są to raczej wycieczki zorganizowane. Utartym szlakiem z pewnością nie poszedł Szymon Zieliński z Bestwiny. Od pięciu lat 27 – latek mieszka w Tajlandii i pracuje jako nauczyciel informatyki. Wcześniej zdarzało mu się także uczyć matematyki, języka angielskiego a nawet wychowania fizycznego.


     Korzystając z tajskich wakacji, Szymon odwiedził rodzinne strony i we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną przygotował wystawę swoich zdjęć, zatytułowaną „Daleka Azja z bliska”. Otwarcie miało miejsce w dniu 7 maja i wtedy autor w interesujący sposób opowiadał zgromadzonym gościom o Tajlandii i innych krajach Azji południowo – wschodniej. O ile bowiem stosunkowo dobrze znamy Japonię czy Chiny, kultura Tajlandii pozostaje dla Polaków nieodkryta. A szkoda, bo godne zauważenia są zwyczaje takie jak Nowy Rok (przypominający polski śmigus – dyngus), potrawy (często z owadów) oraz lokalne stroje. Szymon odwiedził również egzotyczne górskie wioski, malownicze, chociaż bardzo biedne. Zwrócił uwagę na wszechobecny w Tajlandii szacunek dla króla i rodziny królewskiej – za znieważenie osoby monarchy grożą surowe kary.

     Zachęceni opowieścią jak również oglądaniem fotografii i filmów goście zadawali liczne pytania, aktywnie uczestnicząc w spotkaniu. Wystawa odbywa się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek trwającego w dniach 8 – 15 maja.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz