Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 24 września 2016

Z prądownicą po murawie

    Strażacy z OSP Kaniów nie posiadali się z radości – „czekaliśmy na ten sukces wiele lat! Ale systematyczne treningi opłaciły się i puchary są nasze!” Druhna Iwona dodaje – „Każdy członek naszej rodziny zdobył dziś trofeum, ja, mąż oraz najmłodsze pokolenie”. Niemniej w zawodach nie tylko o nagrody chodzi. Ich celem jest – jak czytamy w regulaminie - mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, ocena stanu wyszkolenia pożarniczego, popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej,  przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla. A poza tym integracja starszych i młodszych druhów.
   W roku 2016 zmagania strażaków miały miejsce 24 września na obiektach sportowych KS Bestwinka. Dosyć późno w stosunku do lat ubiegłych, ale jest to korzystne pod względem zachowania dobrej formy na zawody na szczeblu powiatu. Sygnał do rozpoczęcia dał dh Dominik Czernecki witając zawodników, przedstawicieli władz samorządowych, pożarniczych i ekipę sędziowską z PSP Bielsko – Biała. Po krótkim wprowadzeniu – ruszyli. Cztery drużyny męskie, jedna żeńska i cztery młodzieżowe. Wykonywali zadania przewidziane w bardzo szczegółowym regulaminie, nieco odmienne dla każdej kategorii. Na papierze wszystko wygląda jednak prosto, gorzej gdy samemu staje się w szranki. Trzeba dobrze zbudować linie gaśniczą, nie poślizgnąć się na równoważni, dokładnie trafić strumieniem wody z hydronetki, właściwie zawiązać węzeł, dobrze ułożyć sprzęt i armaturę... zachowując przy tym zimną krew. 

    Dla seniorów zawody składały się ze sztafety pożarniczej z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowego według regulaminu z r. 2011, natomiast dla MDP – według regulaminu dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z r. 2010. Nad poprawnym przeprowadzeniem konkurencji czuwał sędzia główny – mł. Bryg. Witold Inerowicz. Nie zabrakło głośnego dopingu, syren, oklasków i – czasami – zabawnych wpadek. Ktoś zapomniał hełmu, ktoś odwrócił się w złą stronę...- takie rzeczy są jednak również wpisane w rywalizację.
 
Klasyfikacja generalna dla grupy mężczyzn A seniorów:
 
1.    OSP Kaniów – 118, 09
2.    OSP Bestwinka – 119, 47
3.    OSP Janowice – 127, 75
4.    OSP Bestwina – 138, 05
 
OSP Kaniów i OSP Bestwinka wezmą udział w zawodach powiatowych
 
Klasyfikacja dla grupy C kobiet:
 
1.    OSP Kaniów – 158, 43
 
Klasyfikacja dla MDP dziewczyn:
 
1.    OSP Bestwinka – 895, 31
 
Klasyfikacja dla MDP chłopców:

1.    OSP Kaniów – 983, 9
2.    OSP Janowice – 957, 09
3.    OSP Bestwinka – 902, 87    Puchary i dyplomy ufundował wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Wręczał je wspólnie z prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP Herbertem Szeligą, obecny był ponadto komendant gminny Grzegorz Owczarz wraz z prezesami i naczelnikami jednostek, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, sołtysi  i mieszkańcy naszych miejscowości.
    Osobno należy napisać o konkurencji musztry. Na boisku asfaltowym druhny i druhowie maszerowali, odpowiednio reagowali na komendy i składali meldunki. Trzeba wyróżnić staranne przygotowanie młodzieży przez ich opiekunów, niekiedy członkowie MDP byli dużo lepsi od swoich starszych kolegów. Ostatecznie tutaj triumfowali również strażacy z Kaniowa, puchar ufundował i wręczył radny powiatowy Grzegorz Gawęda – zarazem członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej.


Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz