Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 23 września 2016

Wielki ogień na zdjęciach i we wspomnieniach

    Władysław Jonkisz, Roman Kozik, Karol Bigos, Władysław Niemczyk, Józef Szlosarczyk, Stanisław Krysta, Wilhelm Budniok. Te nazwiska i imiona każdy mieszkaniec gminy Bestwina powinien znać na pamięć. Razem z trzydziestoma innymi osobami poświęcili oni swoje życie by pokonać jeden z najgroźniejszych pożarów w powojennej historii Polski – ogień w rafinerii ropy naftowej w Czechowicach – Dziedzicach (26 – 29 VI 1971). Od chwil pełnych grozy i wielkiego bohaterstwa mija 45 lat, o czym przypomina Michał Kobiela z Kaniowa – niestrudzony strażnik pamięci oraz autor monumentalnej publikacji „Tym, którzy odeszli”.
 

    W sołectwach naszej gminy odbywały się w latach ubiegłych zorganizowane przez pana Michała okolicznościowe wystawy i spotkania. Można wymienić ekspozycje w salkach parafialnych w Kaniowie oraz tę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Najnowszym przedsięwzięciem jest wystawa „Pamiętamy, będziemy pamiętać” w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Znakomite zdjęcia autorstwa śp. płk. poż. Henryka Kalicieckiego i innych ogląda się za każdym razem ze łzami w oczach i z zapartym tchem. To tak, jakby to było wczoraj, jakbyśmy sami znaleźli się w samym centrum szalejącego żywiołu otoczeni płonącą ropą. Realizmu dopełniają zgromadzone dokumenty, mapy, legitymacje, zapiski, ordery...


    Chciałbym być dzisiaj głosem poległych – wyznał Michał Kobiela – chociaż jestem tylko prostym robotnikiem. Podczas wieczoru wspomnieniowego w dniu 23 września p. Michał streścił historię pożaru i akcji ratowniczej w której brało udział 2610 strażaków z 371 sekcji, w tym 58 strażaków z 13 sekcji z Czechosłowacji. Przyczyną było wyładowanie atmosferyczne, które uderzyło w kominek oddechowy zbiornika ropy naftowej nr 251 o pojemności 12 500 m³ ropy, znajdującego się w okolicy ul. Bolesława Prusa. Całości opowiadania dopełnił wyświetlony na ekranie film i wypowiedzi gości: artysty Ryszarda Grajka, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika oraz prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP Herberta Szeligi. Obecny był ponadto wójt Artur Beniowski, komendant gminny Grzegorz Owczarz, prezes OSP Bestwina Jan Wróbel, przedstawiciele rodzin ofiar i mieszkańcy pragnący dowiedzieć się więcej o tamtych tragicznych dniach.


    Książka i wystawy to nie wszystko. W głowie Michała Kobieli zrodził się pomysł skomponowania okolicznościowej pieśni. Tak też się stało. Dzięki pomocy poety z Rudzicy Juliusza Wątroby i kompozytorki Ireny Giel narodził się utwór „Wielki Ogień”. Można było go wysłuchać podczas Mszy św. w Czechowicach – Dziedzicach w dniu 26 czerwca a wykonywał go chór „Antonius” z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie. Prowadzący spotkanie Andrzej Wojtyła poinformował, że grupa inicjatywna przymierza się do wydania kolejnej części książki Michała Kobieli zawierającej materiały dotychczas niepublikowane a więc unikatowe i wnoszące wiele nowej wiedzy na temat pożaru. Potrzebne jest zatem wsparcie ludzi dobrej woli.

   
   Wszyscy goście otrzymali od pana Michała upominek – tableau ze zdjęciami ofiar tragedii. Na odwrocie umieszczono przesłanie kondolencyjne kard. Karola Wojtyły skierowane na ręce proboszcza parafii pw. Św. Katarzyny w Czechowicach – Dziedzicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz