Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

czwartek, 26 maja 2016

Giennadij Padałka - gwiezdny rekordzista

   Nie ma bardziej doświadczonego kosmonauty od Giennadija Padałki, Rosjanina z Krasnodarska. Urodzony w 1958 r. pułkownik sił powietrznych spędził na orbicie w sumie aż 879 dni, przebywając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stacji "Mir" i statkach typu "Sojuz". To już trzecia osoba związana z kosmosem która nadesłała mi swoje zdjęcie z autografem.


   Padałka kształcił się w szkole średniej w Krasnodarze a następnie wstąpił do Wyższej Wojskowej Szkoły Lotniczej im. W. Komarowa w Jejsku. Ukończył ją w 1975 r. Podczas służby w radzieckim lotnictwie latał m.in. na samolotach Su-7, MiG-15, Aero L-29 Delfin. Za sterami spędził 1200 godzin i zaliczył ponad 300 skoków spadochronowych. Ponadto posiada tytuł inżyniera - ekologa i szczyci się ukończeniem Rosyjskiej Akademii Służby Cywilnej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. 


    Oficjalnie szeregi kosmonautów Giennadij Padałka zasilił w roku 1989. Swój pierwszy lot odbył w ramach misji Sojuz TM-28 na stację "Mir", startując 13 VIII 1998 r. W listopadzie tego samego roku odbył swój pierwszy spacer kosmiczny. Kolejne cztery misje były już na Międzynarodową Stację Kosmiczną - Ekspedycja 9 (2004), Ekspedycja 19/20 (2009), Ekspedycja 31/32 (2012) i Ekspedycja 43/44 (2015). W całej karierze aż 10 razy wychodził w otwartą przestrzeń dokonując napraw bądź przyłączając nowe elementy do ISS. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Jest żonaty, ma trzy córki, interesuje się teatrem, sportem spadochronowym i nurkowaniem.


Poprzednie wpisy z astronautami TUTAJ i TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz