Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 22 kwietnia 2016

Kanadyjski zdobywca kosmosu

    Płk Chris Hadfield z Kanady to kolejny astronauta, którego autograf za zdjęciem otrzymałem. (Pierwszy odcinek z Samanthą Cristoforetti TUTAJ) Z tego faktu cieszę się szczególnie mocno, gdyż Hadfield w ostatnich latach stał się chyba najbardziej rozpoznawalnym mieszkańcem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - wszystko dzięki jego ciekawym filmom na YouTube, kanałowi na twitterze, aktywności popularyzatorskiej i pisarskiej. 

    
    Urodził się 29 VIII 1959 r. w miejscowości Sarnia - prowincja Ontario. Z wykształcenia jest pilotem wojskowym i inżynierem mechanikiem. Jako żołnierz Królewskich Kanadyjskich Sił Lotniczych latał na myśliwcach, zaś w 1992 r. został wybrany do grupy czterech nowych kanadyjskich astronautów. W przestrzeni kosmicznej spędził łącznie 165 dni, 16 godzin i 21 minut, zarówno na rosyjskiej stacji MIR jak i na ISS. Latał promami Atlantis i Endeavour oraz statkiem Sojuz. Pełnił funkcję dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
    Na swoim koncie Chris Austin Hadfield ma kilka spektakularnych osiągnięć - był jedynym Kanadyjczykiem na pokładzie stacji rosyjskiej i pierwszym przedstawicielem swojego narodu operującym manipulatorem Canadarm. W trakcie misji STS-100 wykonał dwa wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną, również jako pierwszy Kanadyjczyk. Na ISS zabrał gitarę i nagrał teledysk - cover przeboju Davida Bowie Space Oddity. Za pośrednictwem Internetu pokazywał jak w kosmosie myje się zęby, goli, obcina paznokcie, śpi, przyrządza jedzenie. Chętnie odpowiadał na licznie zadawane z Ziemi pytania.
    W 2013 r. odszedł z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej na emeryturę. Opublikował wspomnienia  An Astronaut's Guide to Life on Earth i pozostał aktywnym popularyzatorem astronautyki prowadząc prelekcje i wykłady. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz