Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 3 maja 2016

Oczy świata zwrócone na Polskę

    Zaszczyt zorganizowania trzeciomajowych uroczystości w gminie Bestwina przypadł w tym roku sołectwu Janowice i właśnie tam zebrali się mieszkańcy, aby uczestniczyć w obchodach 225 rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 r. Nie był to jedyny powód do okazania patriotycznej postawy. Rok 2016 wiąże się także z 1050 rocznicą Chrztu Polski, wydarzeniem nie tylko religijnym, lecz nierozerwalnie złączonym z początkami naszej państwowości i wkroczeniem na arenę politycznych dziejów kontynentu. 


   O dziedzictwie Mieszka I i jego następców przypomniał główny celebrans Mszy św. za Ojczyznę, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika ks. Józef Walusiak. W homilii ukazał Polskę jako kraj zachowujący jeszcze tradycyjne, wypływające z kultury chrześcijańskiej wartości. Są one zdrową odtrutką panujący w Europie relatywizm i przesadną polityczną poprawność. Kapłan nawiązał do osoby św. Jana Pawła II, wspomniał Milenium Chrztu Polski z 1966 r. i w tym kontekście zaprosił do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Za obecność w Janowicach podziękował wszystkim gościom, pocztom sztandarowym organizacji, szkół i stowarzyszeń jak również władzom samorządowym z wójtem Arturem Beniowskim, radnymi gminnymi i powiatowymi, pracownikami Urzędu Gminy. 
  Wspólnie z ks. Walusiakiem liturgię sprawowali proboszczowie parafii w Bestwinie – ks. Cezary Dulka i w Kaniowie – ks. Janusz Tomaszek oraz ks. prałat Eugeniusz Góra. Dołączył do nich później ks. Józef Baran z Bestwinki. W przygotowanie całości zaangażowali się mieszkańcy Janowic ze swoim sołtysem Stanisławem Nyczem. Licznie przybyły dzieci i młodzież – w ramach reprezentowania szkoły, drużyny harcerskiej ale i indywidualnie, wraz z rodzicami i dziadkami.
Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz