Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 2 kwietnia 2016

Czas na dobrą poezję

    Zwolnij! Zatrzymaj się! – Wołają w swoich wierszach uczestnicy konkursu. Nie przechodzą obojętnie nad pytaniami w rodzaju: Dlaczego można zapalić lampę a nie można zapalić Słońca żeby był dzień? Nieustannie wyrażają swoje zdziwienie i fascynację światem materialnym i światem duchowym. Tęsknią, proszą, dziękują, modlą się... 750 utworów nadesłanych do Gminnej Biblioteki Publicznej to doskonały punkt wyjścia do zajrzenia w ludzkie wnętrze. Zdecydowanie lepszy niż czytanie forów internetowych.
 


     Do Bestwiny listy śle cała Polska i inne kraje, w tym roku także Wielka Brytania. Piszą osoby z miast i wiosek, dzieci z pierwszych klas podstawówki i twórcy w zaawansowanym już wieku. Informacje o konkursie znajdują zazwyczaj na portalach internetowych. Biorą do ręki pióro lub zasiadają przed monitorem, rozwijają swoje talenty (samo to jest już nagrodą) a po wysłaniu... niecierpliwie czekają na werdykt Jury. Jurorzy są szeroko znanymi osobowościami świata kultury. Utwory oceniają: Alina Świeży – Sobel – dyrektor Bielsko – Żywieckiego Gościa Niedzielnego, Alina Macher – redaktor naczelna Mojego Powiatu, Juliusz Wątroba – poeta, satyryk, autor kilkudziesięciu książek, ks. Jacek M. Pędziwiatr – dyrektor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów”, redaktor Gościa Niedzielnego. Ich mrówcza i uważna praca, doświadczenie i znajomość polszczyzny dają gwarancję wysokiego poziomu całego przedsięwzięcia. 
    W dniu 29 marca odbywała się uroczysta gala podsumowująca konkurs. Dyrektor GBP Teresa Lewczak ogłosiła nazwiska zwycięzców w każdej kategorii. Listę można znaleźć TUTAJ. Wiersze laureatów opublikowano w okolicznościowym tomiku pt. „Już Czas” wydanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie.    Wśród gości znalazł się wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik wraz z radnymi oraz przedstawiciele placówek kulturalnych, oświatowych, kół i stowarzyszeń z terenu gminy. Patronat honorowy objęli starosta bielski Andrzej Płonka i wójt Artur Beniowski, zaś patronat medialny „Gość Niedzielny”, Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów”, „Mój Powiat” i „Magazyn Gminny”
 
O konkursie powiedzieli:

    Przewodnicząca Jury Alina Świeży – Sobel: Ten rok okazał się dla konkursu „O Palmę” pod pewnymi względami przełomowy. Dotychczas sprawdzała się maksyma mówiąca, że najlepsze wiersze – to zarazem te najkrótsze. Wybór Jury w r. 2016 nieco zburzył ten pogląd, nagrodziliśmy także bardziej rozbudowane teksty. Przesłane utwory świadczą o dużym kunszcie poetyckim a przy tym zawierają w sobie duży ładunek nadziei. Tak potrzebnej w zalewie smutnych wiadomości docierającej ze wszystkich mediów.

    Wójt Artur Beniowski: Gratuluję organizatorom i laureatom. Konkurs „O Palmę” jest formą promocji gminy Bestwina na polu literackim, poetyckim. Nie jesteśmy gminą szczególnie obfitującą w zabytki i walory turystyczne toteż każda inicjatywa skutkująca rozsławianiem nas w całym kraju zasługuje na wyróżnienie. W przyszłym roku czeka nas XV, jubileuszowa edycja – do udziału w niej serdecznie zapraszam.

    Gościom, szczególnie tym przybyłym z dalszych okolic, o Bestwinie opowiedział choreograf Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina” Sławomir Ślósarczyk. Zwrócił uwagę na zasięg występowania grup lachowskich oraz zaprezentował tradycyjne instrumenty z naszych okolic, w tym dudy i piszczałkę wielkopostną, z których wydobył piękne melodie.

Wszystkie zdjęcia znaleźć można w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz