Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 14 października 2015

Święto Muzyki - przeciw przemocy i uzależnieniom

    Nie wyszli z transparentami na ulicę, ale swój bunt przeciwko agresji i różnym uzależnieniom zamanifestowali poprzez granie i śpiewanie. Z tegorocznej odsłony odbywającego się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwince Święta Muzyki oprócz niewątpliwych wrażeń artystycznych wszyscy uczestnicy wynieśli pragnienie zmieniania świata, przeciwstawienia się przejawom zła i skończenia z biernością wobec niego. Wszystko w międzynarodowym towarzystwie i w języku francuskim.


    Impreza w dniu 14 X została połączona z programem „Erasmus+” toteż do Bestwinki przyjechały delegacje szkół partnerskich z całej Europy. Organizatorka, nauczycielka języka francuskiego pani Anna Tomaszczyk postarała się o stworzenie przyjaznej atmosfery i o to, by goście „La Fête de la Musique” czuli się u nas dobrze. Integracje pogłębiał z pewnością wspólny język i fakt łączności z setkami miast, w których „Święto Muzyki” jest obchodzone. 


    Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Gimnazjum w Bestwince, Niepubliczne Gimnazjum Fundacji Świętej Jadwigi w Koszarawie, Agrupamento de Escolas de Eixo – Aveiro (Portugalia), IES Miguel Romero Esteo Malaga (Hiszpania), College Amfipagition Korfu (Grecja), Collège Emile Mompar Salviac (Francja), Istituto Autonomo Comprensivo „P.M.Rocca” Alcamo (Włochy), Scoala Gimnaziala Nicolae Titulescu Caracal (Rumunia). Jako goście specjalni zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Con Fuoco Band” działająca przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Art” w Czechowicach – Dziedzicach a prowadzona przez Urszulę Szkucik – Jagiełkę.    Zaprezentowane utwory pomagały zrozumieć tematykę uzależnień, począwszy od alkoholu, narkotyków i hazardu a skończywszy na nowych zagrożeniach – nadmiernej ilości czasu spędzanego przy grach komputerowych i w mediach społecznościowych. Jest bardzo ważne, by zapobiegać nałogom już w młodym wieku, gdyż często doprowadzają one do tragedii – przemocy domowej lub chorób i śmierci.


    Udział w przeglądzie wzięli m.in. zastępca wójta gminy Bestwina Marcin Kanik, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, radny Rady Powiatu Bielskiego Grzegorz Gawęda, sołtys Bestwinki Teresa Paruch – Ryś, dyrektor GZOSiP Arkadiusz Maj, dyrektor ZSP Bestwinka Danuta Tekieli – Herman wraz z dyrektorami innych placówek oświatowych, grono pedagogiczne i oczywiście uczniowie.
 
    Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Święta Muzyki. Roztańczona i rozśpiewana sala była dowodem na to, że muzyka naprawdę łączy pokolenia, łagodzi obyczaje, jest uniwersalnym językiem przyjaźni.Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz