Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 9 listopada 2013

Dziękczynienie za pszczelarski rok

     Pszczoła jest najpożyteczniejszym owadem na świecie i stwierdzenie to nie jest żadną przesadą. Tym małym stworzeniom zawdzięczamy zapylanie drzew i kwiatów oraz wiele wartościowych produktów: kit pszczeli, wosk... i oczywiście słodki miód. Szerzej tematykę przedstawiłem na blogu w artykule „Kraina miodem płynąca” - link TUTAJ, natomiast w dniu 9 listopada spotkałem się z pszczelarzami ponownie, by w Janowicach uczestniczyć w okolicznościowej Mszy świętej i zebraniu Koła.


     Uroczystą liturgię w kościele św. Józefa Robotnika sprawował ksiądz proboszcz z Janowic Józef Walusiak, wraz z byłym proboszczem z Kaniowa, ks. Janem Mamcarzem, obecnie posługującym w Soli koło Żywca. Homilię wygłosił ks. Jan – wspomniał o roli pszczoły jako owada użytecznego człowiekowi i zaapelował o rozważne gospodarowanie zasobami natury. Gminne Koło Pszczelarzy reprezentował poczet sztandarowy, zaś z zaproszenia skorzystali liczni goście – wśród nich wójt Artur Beniowski, radny powiatowy Grzegorz Boboń, sołtys Janowic Jan Stanclik – zarazem radny i pszczelarz oraz przedstawiciele władz pszczelarskich i okolicznych kół.     Na spotkaniu w lokalu „Akwarium” prezes GKP Kazimierz Wojtyła krótko podsumował mijający rok, omawiając szanse i zagrożenia dla pszczelarstwa. Wskazał zwłaszcza na stosowanie w rolnictwie coraz to nowych środków ochrony roślin, niebezpiecznych niestety również dla pszczół. Wójt Artur Beniowski dodał, iż należałoby patrzeć w kierunku biologizacji rolnictwa. Temat ten był szczegółowo omawiany na tegorocznej gminnej konferencji w Kaniowie. Gospodarz gminy wyraził też radość z powodu urządzenia dla pszczelarzy nowej siedziby – miejsca spotkań na zebrania. Członkowie Gminnego Koła Pszczelarzy wymienili podczas posiłku wiele cennych spostrzeżeń i życzyli sobie udanego kolejnego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz