Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 30 października 2013

Miłośnicy przygody - na start!

     Co jest potrzebne, by odnieść sukces w grze terenowej? Najbardziej prawidłową odpowiedzią będzie – zgrany zespół. W zwycięskiej ekipie powinny znajdować się osoby, które posiadają wiedzę teoretyczną, ale i praktycy. „Mózgowcy” i sportowcy, urodzeni dowódcy i sprawni wykonawcy poleceń. Tylko wtedy drużyna ma szansę na ukończenie zabawy na wysokim miejscu. A że tego typu gry są coraz popularniejsze (na przykład Pszczyńska Gra Książęca), pomysł w dniu 26 października przeszczepiono na grunt naszej gminy. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej i Szczep Zuchów i Harcerzy „Bratnie Żywioły” zaprosiły na start 63 śmiałków pragnących zdobyć przysłowiowe złote runo, czyli Puchar Wójta Gminy Bestwina. 
    
     Około godziny 9.30 pod Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Bestwinie na sygnał do rozpoczęcia gry niecierpliwie oczekiwało 51 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 12 dorosłych opiekunów. Wreszcie przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak wprowadziła wszystkich w temat, rozdała potrzebne materiały, karty zadań, numery drużyn i zachęciła do rywalizacji odbywającej się na bestwińskich szlakach. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Artur Beniowski, zauważając przy okazji, że lepszej pogody na grę terenową nie można było sobie wymarzyć. Gospodarzowi gminy towarzyszył także dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Arkadiusz Maj. 

  
     I ruszyli! Poszczególne ekipy złożone z dzieci, młodzieży i dorosłych poruszały się od punktu do punktu. Na „przystankach” czekali na nich harcerze i wolontariusze, dając do wykonania zadania wymagające wiedzy historyczno – geograficznej, sprawności fizycznej, sprytu, kojarzenia faktu, umiejętności z zakresu „szkoły przetrwania” oraz talentów literackich. Oto charakterystyczne miejsca, przy których zatrzymywali się zawodnicy. 

- Park starodrzewia (tematyka zadań: działalność konspiracyjna na naszych terenach)
- Pałac Habsburgów (dzieje Bestwiny i Habsburgowie)
- Budynek GS (kraina karpia)
- Pawilon Handlowy – parking dolny (codzienne życie mieszkańców i położenie gminy Bestwina)
- ul. Kościelna – naprzeciwko p. Wróbel (kasa Stefczyka)
- Dom Strażaka – dwa stanowiska (dzieje harcerstwa i organizacji „Sokół”, postać Władysława Gryzełki
- Pasieka Słowiańska obok Muzeum Regionalnego (gwara bestwińska i stroje regionalne)
- Kościół i cmentarz (dzieje parafii w Bestwinie)  
     Zadania, z którymi mierzyli się uczestnicy były bardzo pomysłowe i nie ograniczały się jedynie do odpowiadania na pytania. Ciekawie wyglądało rozmrażanie pieniędzy „zatopionych” w lodzie, bieg w maskach przeciwgazowych albo wyzwanie polegające na rozłożeniu namiotu. Po drodze ukryto informacje na temat wykopalisk archeologicznych, Domu Ludowego, krzyża na ul. Kościelnej, figury św. Jana Nepomucena, starej szkoły i kościoła. Kolejna trudność polegała na odnalezieniu punktu „lotnego” czyli łączniczki „Gemmy” przemieszczającej się po Bestwinie. 

    
     Po kilku godzinach wędrówki zmęczone ekipy dotarły na miejsce przeznaczenia, czyli Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka. W sali kominkowej wszyscy zjedli ciepły posiłek, ciasto, pączki i posłuchali ciekawych opowieści w gwarze bestwińskiej, zaprezentowanych przez znawcę tematyki, Sławomira Ślósarczyka. Kiedy głód został zaspokojony, siły zaczęły powracać a Jury podliczyło punkty, pani Dorota Surowiak z wójtem Arturem Beniowskim uroczyście podsumowali cały rajd i wręczyli nagrody. Wyniki klasyfikacji przedstawiają się następująco:

Indywidualnie:

I - Drużyna nr 9, „FC Kaniów” z Kaniowa – Michał Hesek, Dawid Kopeć, Paulina Nawalany, Julia Grygierzec, p. Andrzej Hesek (opiekun)
II - Drużyna nr 12 z Bestwinki – Daniel Drozdek, Adrian Krystjan, Krystian Jazowy, p. Magdalena Drozdek (opiekun)
III - Drużyna nr 1, „Wikingowie” z Janowic – Michał Maj, Mateusz Wójtowicz, Oliwia Szczypka, Maria Krzyżowska, Jan Maga, p. Urszula Kal (opiekun).
Drużynowo:

I miejsce i Puchar Wójta Artura Beniowskiego zdobył Zespół Szkolno – Przedszkolny z Bestwinki
II miejsce – ZSP Janowice
III miejsce: ZSP Kaniów
IV miejsce – ZSP Bestwina 

  
     W całej tej zabawie nie są jednak najważniejsze puchary i nagrody, ale dobrze spędzony czas i integracja mieszkańców wszystkich czterech sołectw. Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów stanowią jedną społeczność, stąd ważne by poznawać swoją historię, przyrodę, ciekawych i zasłużonych mieszkańców, zabytki mieszczące się w każdej z naszych wsi. Ułatwi to gra terenowa, która począwszy od tego roku, odbywać się będzie cyklicznie co dwa lata. W 2015 r. spotkamy się w Bestwince, gdyż właśnie tam powędrował puchar.
      Na koniec podziękowania. Organizatorzy pragną wyrazić wdzięczność panu wójtowi Arturowi Beniowskiemu za objęcie patronatu nad grą i ufundowanie pucharu. Ponadto dziękują dyrektorom szkół, uczniom, którzy wzięli udział i ich opiekunom, a byli to rodzice i nauczyciele: Grzegorz Gęszka, Izabela Zużałek, Andrzej Hesek, Magdalena Drozdek, Grzegorz Kwaśnik, Izabela Kwaśnik, Krzysztof Dziergas, Dariusz Czernek, Iwona Wyród – Dolniak, Maria Drewniak, Alicja Skrudlik, Barbara Wisła, Urszula Kal, Ilona Wójtowicz. Imprezę wspierało również Koło Młodych Odkrywców Historii z SP Bestwina, a także Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka pod kierownictwem pana Andrzeja Wojtyły.
      Zorganizowanie gry nie byłoby możliwe bez sponsorów. Byli to państwo: Czesław Wróbel, Tomasz Ślosarczyk, Leszek Kosmaty, Antoni Stanclik, pp. Szostakowie, pp. Zdebowie, Władysław Niemczyk, Maria Wróbel, Anna Puczka. Za udostępnienie terenu na placu GS organizatorzy dziękują panu Damianowi Glądysowi.

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz