Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 11 listopada 2013

Być patriotą w XXI wieku

     Pojęcie patriotyzmu wywołuje na tyle dużo emocji, że właściwie każda próba jego zdefiniowania może narazić nas na ataki – że nadużywamy słów „Ojczyzna”, „Polska” albo wręcz przeciwnie – używamy ich za mało. Spór odżywa zawsze w okolicach 11 listopada i istnieje tyle stanowisk, co partii politycznych, a wręcz pojedynczych osób. Mają do tego oczywiście święte i konstytucyjne prawo, lecz czy kiedy trzeba potrafią współpracować? Przykład mogą nam dać wielkie postacie z historii Polski, współtwórcy niepodległości Roman Dmowski i Józef Piłsudski, różniący się ideowo, ale stojący po jednej stronie w momencie tego wymagającym. Czy będzie stać nas na to w mniej spokojnych czasach?      Gminne obchody Święta Niepodległości pokazują, że z naszym poczuciem jedności nie jest najgorzej. Pomimo złej pogody sporo mieszkańców uczestniczyło w Mszy św. za ojczyznę oraz w złożeniu kwiatów pod pomnikiem przy Urzędzie Gminy. Liturgia w kościele Wniebowzięcia NMP miała miejsce o godzinie 8.00, a sprawowali ją księża proboszczowie – Cezary Dulka z Bestwiny i Janusz Tomaszek z Kaniowa. Ks. Dulka wygłosił homilię o znaczeniu wartości w życiu narodu polskiego – podkreślił, że życie społeczne, polityczne powinno zasadzać się na trwałych fundamentach i jasnym określeniu tożsamości. 

     Następnie wszyscy obecni wysłuchali koncertu laureatów XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej, w tym zdobywców Grand Prix – chóru „Cantata”. Ponieważ padał dość intensywny deszcz, tradycyjnego pochodu pod pomnik nie było i część oficjalna odbywała się już na miejscu.      Hymn narodowy i pieśni patriotyczne odgrywała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Muzyka stanowiła doskonałe tło do przemarszu pocztów sztandarowych: strażaków, górników, pszczelarzy, myśliwych, Zespołu Regionalnego, członków PSL i uczniów naszych szkół. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje najpierw Rady Gminy i Urzędu Gminy – na czele z Przewodniczącym Jerzym Zużałkiem i wójtem Arturem Beniowskim, a za nimi pozostali: reprezentacje sołectw, organizacji i stowarzyszeń. Honorową wartę wystawili harcerze z gminnego szczepu „Bratnie Żywioły”.


Wszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz