Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 11 listopada 2013

Mój dom, moja Ojczyzna... - XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej

     Telewizja bombarduje nas w ostatnich latach różnego rodzaju programami w stylu „talent show”. Teoretycznie chodzi w nich o wypromowanie nowych gwiazd, ale na tym kończy się szlachetna idea – liczą się przede wszystkim oglądalność i efekt komercyjny. Na szczęście w lokalnych konkursach jest inaczej. Można jeszcze liczyć na rzetelną ocenę, poważne podejście jurorów i wykonawców. Odbywający się w Bestwinie Przegląd Pieśni Patriotycznej dla dzieci i młodzieży potwierdza tezę, że są wśród nas osoby, którym zależy na pięknym śpiewaniu i są ludzie, którzy chcą ich w tej dziedzinie kształcić.

 
     Konkursowe przesłuchania miały miejsce w dniu 8 listopada, w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Głównym organizatorem, jak co roku jest Akcja Katolicka - prezes jej parafialnego oddziału, Franciszek Owczarz przywitał na wstępie zaproszonych gości, w tym wójta Artura Beniowskiego i życzył uczestnikom udanych występów. Startowało ok. 350 osób, a wykonanie oceniało Jury - Mariusz Mika (kierownik muzyczny zespołu regionalnego „Bestwina”), Anna Puczka – przedstawicielka chóru „Ave Maria” oraz Patrycja Broda – organistka i katechetka.

      Poziom konkursu rokrocznie wzrasta i widać to nie tylko po śpiewie. Dużą rolę pełni choreografia i scenografia, pojawiają się oryginalne kostiumy – ułanów, żołnierzy, harcerzy, sanitariuszek. Wybór najlepszych nie był wobec tego taki prosty. Lista zwycięzców znajduje się w linku TUTAJ.
 
 
     Laureaci pierwszych miejsc wystąpili na specjalnym koncercie zorganizowanym w dniu Święta Niepodległości w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Wtedy też wójt Artur Beniowski wręczył ufundowaną przez siebie nagrodę Grand Prix. Nagroda ta jest przyznawana w dniu konkursu przez jury, a powędrowała tym razem do chóru „Cantata” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwinie. Chór prowadzi pani Magdalena Wodniak – Foksińska. 


     
   Za rok odbędzie się piętnasta, jubileuszowa edycja Przeglądu i już teraz zapraszam na nią w imieniu POAK oraz CKSiR. A wszystkie zdjęcia oglądać można w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz