Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Karp znów rozsławił Kaniów

      O XIII Święcie Karpia Polskiego mówiło się już na długo przed samą imprezą. Na portalach społecznościowych powstawały nawet grupy, których członkowie odliczali czas do rozpoczęcia kaniowskiego festynu. Jest to dowód na rosnące znaczenie marki, jaką niewątpliwie stał się wyhodowany przez Adolfa Gascha karp polski i na jednoznaczne kojarzenie gminy Bestwina właśnie z tą rybą. Rejestracje samochodów gości przybyłych w dniu 17 sierpnia na tereny rekreacyjne w Kaniowie z odległych nawet okolic, najlepiej potwierdzają prawdziwość powyższych słów. 

     Organizatorzy Święta Karpia, czyli Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, Sekcja Wędkarska im. A. Gascha działająca przy Ludowym Klubie Sportowym „Przełom” Kaniów oraz sam LKS dołożyli wszelkich starań, by program imprezy trafił w gusta osób w różnym wieku i o rozmaitych zainteresowaniach. Tak więc już od godziny 6.30 na akwenie „Miasteczko” rozpoczęły się zawody wędkarskie, w których wystartowało 65 zawodników. 31 z nich sprzyjało szczęście i mogli pochwalić się złowionymi rybami. Około godziny 11.30 najlepsi wędkarze otrzymali dyplomy i nagrody. Wręczenia dokonali wójt gminy Bestwina Artur Beniowski oraz kierownik Sekcji Wędkarskiej Roman Sas (zarazem członek komitetu LGR „Bielska Kraina”). Pogratulowali zawodnikom wytrwałości i zachęcili do dalszego włączania się w działalność Sekcji. Miejsca na podium zajęli: Paweł Pasierbek (12,14 kg), Rafał Olek (11,33) i Kamil Kost (7,51). W pierwszej piętnastce znaleźli się ponadto: Wojciech Lach, Andrzej Wizner, Sławomir Benecik, Marcin Buczek, Janusz Hałas, Mateusz Adamiec, Marcin Chmielniak, Kazimierz Dudziak, Ryszard Kotas, Janusz Niemiec, Włodzimierz Kaganiec, Jerzy Wizner. 


    
     Popołudniową część artystyczno – biesiadną tradycyjnie rozpoczął program dla dzieci. Najmłodszych rozbawił teatr „Małgo” z Częstochowy. W spektaklu „Bajkowy Przekładaniec” popularni bohaterowie baśni pokazali dzieciakom, że warto być uczciwym, koleżeńskim i zawsze pomocnym. Przedstawienie dopełniły konkursy z nagrodami – wzięli w nich udział także dorośli, a jedna z konkurencji polegała na rozpoznawaniu charakterystycznych motywów muzycznych z popularnych filmów.
    


     Równocześnie z teatrzykiem, na boisku LKS „Przełom” trwał mecz piłki nożnej, w którym gospodarze podejmowali KS Międzyrzecze. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1 dla Kaniowa, a na listę strzelców wpisali się: Mirosław Danel, Damian Wojtas (Międzyrzecze), ponownie M. Danel, Marek Faruga oraz Mateusz Sikora.
     


     Kabaret „Baba z chopym” prezentujący oryginalny, śląski humor wprawił coraz już liczniejszą widownię w doskonały nastrój. Piosenki, dowcipy, stroje regionalne – wszystko to złożyło się na „Biesiadę Śląską”, trwającą aż do godziny 18.30.
          Gdy artyści zeszli ze sceny, nadeszła pora na część oficjalną – otwarcie Święta Karpia oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Na estradzie pojawili się samorządowcy: wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Bogusław Stolarczyk, radny powiatowy Grzegorz Boboń, radny i wieloletni prezes LKS „Przełom” Edward Jonkisz, sołtys Kaniowa Marek Pękala. Towarzyszył im kierownik Sekcji Wędkarskiej Roman Sas. Trójka zwycięzców zawodów wędkarskich odebrała puchary, natomiast statuetkami uhonorowani zostali: Za wieloletnie członkostwo w Sekcji Wędkarskiej: Leszek Dybek, Kazimierz Maroszek, Jacek Janusz, Ryszard Janusz, Władysław Godula. Za niesioną pomoc na rzecz rozwoju Sekcji Wędkarskiej: Marceli Kraus. Za pracę i włożony trud na rzecz rozwoju Sekcji Wędkarskiej: Ryszard Stolarski. Za wsparcie działalności Sekcji Wędkarskiej: Jacek Mikoda. Za bardzo dobre wyniki w klasie młodzieżowej: Artur Niemiec. Za pomoc w prowadzeniu strony internetowej Sekcji: Tomasz Gibas. Za wieloletnią pomoc w działalności Sekcji Wędkarskiej: Anna Góra. Za pomoc w organizowaniu Święta Karpia Polskiego: Barbara Iwanicka.
      


 „Gwiazdą Wieczoru” był zapowiadany na plakatach „VOX” – grupa muzyczna istniejąca od 1978 r., a dowodzona przez Witolda Paszta. Zespół dał bardzo energetyczny koncert, przypominając swoje największe przeboje, w tym „Bananowy Song”. Muzycy kilkakrotnie bisowali, pozostawiając po sobie wspaniałe wspomnienia. Kto chciał tańczyć dalej, mógł zresztą robić to do rana przy piosenkach zespołu „Albatros”. 

  
     Nie byłoby Święta Karpia bez zaplecza gastronomicznego, zwłaszcza słynnej pieczonej, wędzonej ryby. Do wyboru goście mieli także dania barowe, lody i watę cukrową. Loterię fantową przygotował LKS „Przełom”, a dzieci mogły umalować buzie przy stoisku Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”. Swoją ofertę w specjalnych namiotach przedstawiły Lokalne Grupy Rybackie: „Bielska Kraina”, „Dorzecze Soły i Wieprzówki”, a także „Łowicka Grupa Rybacka”.  Patronat honorowy nad Świętem Karpia objęli Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka, zaś patronat medialny – „Magazyn Gminny”.Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz