Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 20 stycznia 2013

Chodźcie z nami kolędować... dla "Razem"

    Koncert Kolęd i Pastorałek, który odbył się 20 stycznia 2013 r. w bestwińskim Domu Strażaka wywoływał sporo emocji już na długo przed jego rozpoczęciem. Po pierwsze dlatego, że gromadził w jednym miejscu zespoły znane i lubiane, ale jeszcze nigdy nie występujące w takim zestawieniu. Po drugie, dochód z imprezy przeznaczony był na działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem”, budującego w Bestwinie dom stałego pobytu dla swoich podopiecznym. Wreszcie jako trzeci powód można wskazać odradzanie się tradycyjnych form spędzania czasu, renesans kultury ludowej i lokalnych zwyczajów.    Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wyszło więc Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, proponując połączenie przyjemnego z pożytecznym: radosną zabawę w szczytnym celu. Zaproszenie nie przeszło bez echa, obszerna sala wypełniła się do ostatniego miejsca, przybyli także przedstawiciele Urzędu i Rady Gminy, reprezentowani m.in. przez wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego. Na widowni zasiadł również ksiądz proboszcz Cezary Dulka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Bogusław Stolarczyk i wielu innych samorządowców, działaczy kultury, przedsiębiorców oraz wszystkich, którym pomoc niepełnosprawnym nie jest obojętna.


   Jako pierwszy wystąpił chór „Ave Maria” działający przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, a prowadzony przez doświadczonego chórmistrza Mariana Lubickiego. Chór wykonał kolędy, pastorałki i tradycyjne pieśni, zachwycając wysokim poziomem śpiewu i bogatym doborem repertuaru. Po tak wspaniałej „rozgrzewce” zaprezentował się publiczności chór „Allegro” związany z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Młodzież prowadzona przez panią Magdalenę Wodniak – Foksińską jak zawsze koncertowała bardzo żywiołowo, choć zdarzały się utwory bardziej refleksyjne. Wiele z nich można znaleźć na płycie pt. „Na skrzydłach Anioła”. 
 
   Punktem kulminacyjnym wieczoru okazał się występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Zespół prezentuje folklor naszej grupy etnicznej, czyli Lachów południowo – zachodnich, W zrekonstruowanych strojach przekazuje następnym pokoleniom tańce, pieśni i zwyczaje przodków. Do takich niewątpliwie należy kolędowanie z Herodem, śmiercią, Żydem, kozą i innymi postaciami typowymi dla polskich jasełek. Program przedstawiony w niedzielę trudno opisać słowami – tam należało po prostu być! Psotne diabły wbiegały w publiczność, baba wodziła kozę na postronku, śmierć ukarała złego Heroda, zaś tancerze wywijali hołubce w takt muzyki granej przez kapelę. To musiało się podobać, wywołało wiele uśmiechów i rzęsiste oklaski. 


   Na sam koniec na scenie pojawili się szczególni kolędnicy – podopieczni stowarzyszenia „Razem” przebrani w oryginalne stroje i wyposażeni w instrumenty muzyczne. Do zabawy zaprosili nawet pana Wójta i księdza proboszcza. Śpiewając z zaangażowaniem, pokazali, że nie warto tworzyć między ludźmi sztucznych barier i uprzedzeń, ale lepiej zjednoczyć się we wspólnym celu. Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz