Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 10 września 2012

Barwne dożynki w Janowicach

   Dokładnie tak, jak to dawniej bywało uczcili święto plonów mieszkańcy Janowic. Kto wybrał się w dniu 9 września na tamtejsze dożynki, mógł obserwować wiele tradycyjnych obrzędów, które pieczołowicie zachowano w tym pięknym sołectwie.
   Barwny korowód z darami ziemi wyruszył około godziny 10.30 spod domu państwa Janiny i Floriana Żołneczko – tegorocznych starostów. Gospodarze wraz z towarzyszącą im wnuczką zasiedli w bryczce zaprzężonej w dwa konie. Pojazdem powoził pan Stanisław Nycz. Za nimi podążali przedstawiciele samorządu, Koła Gospodyń Wiejskich, poczty sztandarowe górników, strażaków, pszczelarzy i Koła Łowieckiego „Bażant”.
   Przy kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika na spotkanie pochodu wyszedł ks. kanonik Eugeniusz Stopka, który poświęcił wieńce, chleby oraz zebranych i zaprosił na uroczystą Mszę świętą. Podczas liturgii modlił się w intencji rolników, gospodarzy, byłych i obecnych starostów, a także różnorodnych grup i stowarzyszeń. W homilii wskazał na trud codziennej ludzkiej pracy dostrzegany na przestrzeni dziejów Polski przez wybitne postacie – od Jana Kochanowskiego do Jana Pawła II. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Ave Maria” z Bestwiny.
   Po tej uroczystości, w janowickim Domu Strażaka miało miejsce dożynkowe przyjęcie i zabawa. Wiele pracy w przygotowanie całości włożyło Koło Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem pani Krystyny Handzlik. Pani prezes w swoim przemówieniu przywitała gości oraz mieszkańców Janowic – nie zabrakło wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego i innych samorządowców. Honory gospodarza pełnił sołtys a zarazem radny gminny Jan Stanclik. Nie zawiodła straż pożarna - licznie zgromadzeni druhowie. Przy stole zasiadło też wielu innych gości, aktywnie włączających się w społeczne życie Janowic – niektórzy byli dożynkowymi starostami w latach poprzednich.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz