Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 23 kwietnia 2011

Boże Groby 2011

   Tradycja budowania symbolicznych "Grobów Pańskich" pochodzi z Palestyny, a w Polsce rozpowszechniła się w XVI wieku. Grób Boży jest to kaplica lub specjalny ołtarz, do którego przenosi się Najświętszy Sakrament po Liturgii Wielkiego Piątku. Wierni prowadzą przed nim czuwania modlitewne, śpiewają pieśni lub adorują w ciszy. Honorową straż trzymają strażacy lub parafianie w strojach rzymskich żołnierzy, dyżury modlitewne pełni także służba liturgiczna.
   Poniżej prezentacja niektórych Grobów Pańskich z terenu gminy Bestwina, Czechowic - Dziedzic oraz Bielska - Białej. Zdjęcia zostały wykonane w  jedenastu świątyniach w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę 2011 roku. (można oglądać pokaz slajdów lub przewijać na strzałkach) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz