Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 29 października 2010

A oni trwają w pokoju...

Coraz krótsze są mijające dni. Nad polami i lasami zalega jesienna mgła, a zimny wiatr zwiastuje przejście przyrody w stan odpoczynku po okresie owocowania. Opatuleni w płaszcze i szale szybko przemykamy ulicami w poszukiwaniu ciepłego schronienia przed nieprzyjazną aurą. Zapełniają się za to cmentarze. Tylko one w ten smutny i nieciekawy czas świecą blaskiem świeczek i zniczy, mienią się barwami świeżych kwiatów.
Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym kieruję swoje myśli w stronę tych, którzy odeszli, a byli mi bliscy. O kruchości ziemskiego życia mówią nam właśnie cmentarze, one są swoistymi pomnikami pamięci. Ktoś napisał kiedyś, że troska o zmarłych jest kryterium kultury ludzkiej i to prawda, na całym świecie ich wygląd może powiedzieć bardzo wiele. W tym wpisie zamieszczam zdjęcia cmentarzy z moich okolic, oraz innych (niekoniecznie cmentarzy w klasycznym tego słowa znaczeniu), które dane mi było odwiedzić.


Bestwina - cmentarz dolny


Cmentarz górny - krzyż


Bestwinka


Bestwinka - nowy pomnik na cmentarzu


Kaniów - widok na nową kaplicę cmentarną


Kaniów - "ofiarom wojen i nienawiści"


Warszawa - mogiły powstańcze na Powązkach


Lwów - cmentarz Orląt 


Lwów - Cmentarz Łyczakowski 


Lwów - Cmentarz Łyczakowski, grobowiec Juliana Konstantego Ordona
Lwów - Cmentarz Łyczakowski, grób Marii Konopnickiej


Lwów - Cmentarz Janowski, grobowiec św. abpa Józefa Bilczewskiego


Lwów - Cmentarz Janowski, grób bł. Zygmunta Gorazdowskiego


Wilno - cmentarz na Rossie


Wilno - cmentarz na Rossie


Wilno - cmentarz na Antokolu


Rzym - Bazylika św. Piotra -sarkofag z relikwiami bł. Jana XXIII


Francja - wiejski cmentarz w miejscowości Preaux


Wadowice - to wprawdzie nie cmentarz, ale znicze ustawione pod domem rodzinnym Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci


Birkenau - to miejsce także jest cmentarzem, prochy zamordowanych rozsiane są na obszarze obozu...

PS. A tutaj zdjęcia nadesłane, przedstawiające cmentarz żydowski w Baligrodzie. Za fotografie bardzo dziękuję panu Jerzemu. + Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. requiescant in pace. Amen. +

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz