Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 12 października 2010

Przygoda na jesienne wieczory

            Czy możliwe jest wskrzeszenie literatury spod znaku „Płaszcza i szpady?” Nasi rodzice i dziadkowie zaczytywali się pod szkolnymi ławkami w powieściach Aleksandra Dumasa marząc o dalekich krajach i ciekawych czasach, w których żyli d’Artagnan i jego towarzysze. Jednak w epoce konsol i telewizji HD mało kto, przynajmniej wśród młodzieży jest w stanie wzbudzić w sobie zainteresowanie tego rodzaju literaturą. Próbuje zmienić to Arturo Pérez – Reverte (autor m.in. „Klubu Dumas”, na którego podstawie Roman Polański nakręcił „Dziewiąte Wrota”). Pisarz stworzył cykl powieści o kapitanie Diego Alatriste, byłym żołnierzu hiszpańskiej armii, weteranie wojen w Niderlandach, który nawet w „cywilu” nie odkłada na bok swojego wiernego rapiera...
             Rzecz dzieje się na początku XVII wieku, w czasach, gdy sława i chwała wielkiej Hiszpanii już opadła, a kolejni, coraz to bardziej nieudolni władcy rozmieniają dawną świetność na drobne. Król Filip IV powierzył ster rządów wszechwładnemu hrabiemu de Olivares, w kraju szaleje Inkwizycja, zaś wieści z frontu nie napawają optymizmem. W takich realiach poradzi sobie tylko taki ktoś, kto ma głowę na karku, potrafi u boku utrzymać broń, a w potrzebie może liczyć na wiernych przyjaciół.... Nie będę zdradzał szczegółów fabuły, powiem tylko, że intrygi w powieściach o kapitanie Alatriste są skonstruowane nadzwyczaj zmyślnie, a z kart książek nie wieje nudą. Język stylizowany jest na archaiczny, dużą zasługę w upodobnieniu polskiej wersji do oryginału ma tłumacz, Filip Łobodziński.
            Narratorem w książce jest uczeń i wychowanek Kapitana, młody Iñigo Balboa. To postać fikcyjna, ale – jak to w powieściach historycznych – spotykamy także te prawdziwe. Do przyjaciół Diego Alatriste należy wybitny hiszpański poeta Francisco de Quevedo, jak najbardziej realny jest również król, jego małżonka, hrabia Olivares i otoczenie dworu. Są też, a jakże by inaczej, czarne charaktery, w tym odwieczny wróg Kapitana, Gualterio Malatesta. Oczywiście występują również liczne wątki miłosne...

Dotychczas ukazało się 6 książek z serii „Przygody Kapitana Alatriste”:

  1. Kapitan Alatriste (El capitán Alatriste) (1996, wyd. pol. 2004)
  2. W cieniu inkwizycji (Limpieza de sangre) (1997, wyd. pol. 2004)
  3. Słońce nad Bredą (El sol de Breda) (1998, wyd. pol. 2005)
  4. Złoto króla (El oro del rey) (2000, wyd. pol. 2005)
  5. Kawaler w żółtym kaftanie (El caballero del jubón amarillo) (2003, wyd. pol. 2006)
  6. Korsarze Lewantu (Corsarios de Levante) (2006, wyd. pol. 2009)
W 2006 roku na podstawie powieści nakręcono film, w którym główną rolę zagrał Viggo Mortensen (Aragorn z „Władcy Pierścieni).


Okładka pierwszej części cyklu 


Obraz Velazqueza "Poddanie Bredy" - książkowy Diego Alatriste walczył tam w szeregach wojsk hiszpańskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz