Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 4 listopada 2017

Michał Kobiela w "Złotej Dziesiątce"

    Kustosz pamięci o ofiarach pożaru w czechowickiej rafinerii z 1971 r., pan Michał Kobiela odebrał w dniu 3 listopada, na scenie Bielskiego Centrum Kultury nominację do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Mieszkaniec Kaniowa, znany też z pasji historyczno - etnograficznej znalazł się w elitarnym gronie dziesięciu zasłużonych społeczników i choć głównej nagrody nie zdobył, sam fakt zgłoszenia kandydatury przez rodzimą gminę jest ogromnym wyróżnieniem.















    Starosta Andrzej Płonka powiedział, że jurorzy mieli do podjęcia niezwykle trudną decyzję, gdyż wszyscy nominaci to ludzie w swoich środowiskach doskonale znani, od dawna zaangażowani  w życie swoich miejscowości. Wzorem patrona Nagrody, ks. prałata Józefa Londzina z Zabrzega, łączą umiłowanie „małej ojczyzny” z miłością tej wielkiej ojczyzny, Polski. Za rok świętować będziemy setną rocznicę odzyskania niepodległości a nie byłoby jej gdyby nie osoby które czy to z bronią w ręku, czy też z piórem lub w inny sposób pracowali na rzecz sprawy narodowej. W nurt ten wpisują się Michał Kobiela z Kaniowa, Jan Cader (Buczkowice), Czechowicki Teatr Muzyczny „Movimento” (Czechowice-Dziedzice), Edward Pilch (Jasienica), Zbigniew Putek (Jaworze), Marek Małecki (Kozy), Adam Sopiak (Porąbka), Józef Przybyła (Szczyrk), Antoni Mleczko (Wilamowice) oraz Stanisław Kwaśny (Wilkowice).








 
    Kapituła uznała, że laureatem XIX edycji Nagrody Starosty Bielskiego zostanie pan Antoni Mleczko z Wilamowic – ogrodnik, działacz katolicki i charytatywny,  opozycjonista związany z „Solidarnością”. Gratulacje złożono oczywiście pozostałym kandydatom – oprócz starosty przemawiali wiceminister pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodnicząca Kapituły Alina Świeży – Sobel, wikariusz generalny diecezji bielsko – żywieckiej ks. dr Marek Studenski. Gminę Bestwina reprezentował wójt Artur Beniowski a wraz z nim przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, dyrektor GBP Teresa Lewczak, przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Delegacja nie kryła uznania dla dorobku pana Michała dzięki któremu nie zaginęła pamięć o tragicznych dniach pożaru i 37 ofiarach śmiertelnych.













 
    W muzycznej części wieczoru wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Program pt. „W Europie ze Śląskiem” dał publiczności możliwość zobaczenia tańców i posłuchania pieśni nie tylko z Górnego Śląska lecz także z Krakowa, spod Tatr i takich zakątków Starego Kontynentu takich jak Włochy, Węgry, Grecja, Irlandia. Najwyższy poziom artystyczny występów skutkował owacją na stojąco i bisami. Jest szansa, że „Śląsk” wystąpi na XX, jubileuszowej edycji „Londzinów” - tak przynajmniej wynika z słów prowadzącego całą galę Piotra Hankusa, byłego solisty „Śląska”.


















Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz