Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 18 listopada 2017

Dla Tej, co nie zginęła… - festiwal "Niepodległa - kocham i rozumiem"

    Kochać ojczyznę – to jedno. Ale znać i rozumieć jej dzieje, drogę do wolności, biografie kluczowych postaci – to kolejne i wcale nie najłatwiejsze zadanie. Kto jednak poznał polskie pieśni patriotyczne, ten już niejako „w pigułce” zgłębił narodowe dążenia i tęsknoty. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, za przykładem Warszawy, mnożą się imprezy polegające na wspólnym śpiewaniu. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwinie zorganizowano taką w dniu 18 listopada.










    „To bardziej festiwal niż konkurs” - mówi organizatorka Magdalena Wodniak – Foksińska. Festiwal łączący wszystkie cztery sołectwa, różne grupy wiekowe od przedszkola po siódmą klasę i gimnazjum i różne style patrzenia na to, co zwiemy pieśnią patriotyczną. Od prostych piosenek w stylu „Płynie Wisła” po poważne, trudne w wykonaniu moralitety. W liczbach: 16 wykonawców (soliści, duety, zespoły, chóry), 230 uczniów, dwoje jurorów i jedna radość!













    Wielkie słowa uznania dla organizatorów wyraził wójt gminy Bestwina Artur Beniowski przemawiający także w imieniu przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika. Przybyli i inni samorządowcy, na widowni można było dostrzec księdza proboszcza Cezarego Dulkę, sołtysów, przewodniczącą TMZB Dorotę Surowiak, wśród gości był też dyrektor GOK Grzegorz Boboń. Licznie stawili się rodzice i grono pedagogiczne. 











    W rolę prowadzącego wcielił się absolwent ZSP Bestwina Kacper Wójtowicz, natomiast muzyczny wstęp - „Walc Wiosenny” Fryderyka Chopina wykonała Julia Kubera. Niełatwą rolę jurorów wzięli na siebie Magdalena Mikoda (muzyk, instruktor zajęć instrumentalnych) i Andrzej Wojtyła (kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka, znawca kultury i tradycji). Nagrodę Grand Prix i nagrody specjalne ufundowali wójt Artur Beniowski, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie oraz restauracja „Ryszkówka”. Nagrody rzeczowe zasponsorowała także radna i nauczyciel muzyki Magdalena Wodniak – Foksińska. Niemniej – jak zostało już powiedziane – konkurs nie mógł przesłonić akcentu festiwalowego, widzowie zachęcani byli do aktywnego udziału.












 
    Po wysłuchaniu wszystkich utworów, Jury zdecydowało o następującym podziale nagród: Nagrody specjalne – Zespół „Smerfy” (Przedszkole Bestwinka); Chór z klasy 3a (ZSP Bestwina); Chór „Andante” (Gimnazjum w Bestwinie); Wiktoria Polak (Gimnazjum w Bestwinie); Chór „Divertimento” (ZSP Kaniów). Nagrodę „Grand Prix” festiwalu zdobyło rodzeństwo: Barbara Postka (SP Bestwinka) i Emanuel Postka (Gimnazjum Bestwinka) z Kaniowa. Brawurowo wykonali oni utwory pt. „Major Ponury” i „Dziewczyna z granatem”. Na specjalne podziękowania zasłużyło Jury jak również nauczyciele prowadzący.









    Festiwal w Bestwinie to dwugodzinna, porywająca podróż przez stulecia, to chopinowskie „armaty ukryte w kwiatach”, pieśni stare i nowe ale wszystkie piękne i stojące na wysokim poziomie artystycznym. Organizatorka dziękuje szczególnie pani dyrektor Agacie Rak za udostępnienie sali i sfinansowanie poczęstunku, pracownikom obsługi, panu Wojciechowi Łysoniowi za dekorację, fundatorom nagród, Radzie Rodziców za przygotowanie kiermaszu ciast. Do zobaczenia za rok, razem świętujmy wspaniały, narodowy jubileusz!








Więcej zdjęć znajduje się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz