Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 22 lutego 2015

Ratunek na lodzie

   Pokrywa lodowa zbiorników wodnych bywa najbardziej zdradliwa podczas zimowych odwilży i wczesną wiosną. Dość często ofiarą załamania się lodu padają wędkarze, dzieci i te osoby, które lekkomyślnie zapuściły się zbyt daleko na taflę. Nieprofesjonalnie udzielona pomoc może skutkować kolejnymi ofiarami, dlatego też Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna regularnie przeprowadzają szkolenia z zakresu ratownictwa lodowego. W dniu 21 lutego po raz kolejny tego typu akcja odbyła się w Kaniowie, na terenie Gminnego Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych. 
    Szkolenie zorganizowała działająca przy OSP Kaniów Sekcja Ratownictwa Wodnego we współpracy z beskidzkim WOPR. Udział wzięło łącznie 55 osób z następujących jednostek: Państwowa Straż Pożarna z Bielska - Białej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Kaniowa, Bestwiny, Bestwinki, Janowic, Zabrzega, Grojca (Małopolska), Goczałkowic i członkowie Beskidzkiego WOPR i Grupy Ratownictwa PCK Czechowice - Dziedzice. Osobą odpowiedzialną za całość pod kątem organizacyjnym i merytorycznym był wiceprezes OSP Kaniów Jacek Gruszka, natomiast instruktorzy prowadzący to ratownicy WOPR i Strażacy OSP z Kaniowa - Adam Ubych, Tomasz Indeka, Dorota Ubych, Jarosław Bieroński, Łukasz Hoczek. Zabezpieczenie nurkowe zapewnił Adam Konopka.    Uczestnicy podczas ćwiczeń wykorzystywali sanie lodowe, drabiny, liny ratownicze, kolce – dowiadywali się, jak oceniać bezpieczeństwo i reagować na zagrożenie, oraz jak udzielać pomocy z wykorzystaniem przypadkowego i profesjonalnego sprzętu. Wszystkie zadania wykonywali bardzo odważnie, nie bojąc się zimnej wody w trakcie odgrywania roli ofiar tonących w przerębli. Adam Ubych przypomina, iż było to już 4 szkolenie zorganizowane na tym akwenie przez Straż z Kaniowa i wpisuje się ono w coroczny plan szkoleń jednostek ratowniczych gminy Bestwina. Warto przypomnieć, że OSP Kaniów wraz z PSP Bielsko – Biała 3 lutego br. prowadziły już działania ratownicze na lodzie.
Więcej zdjęć w internetowej GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz