Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 1 marca 2015

Proboszcz - sportowiec aktywizuje Janowice

    W lutym sołectwo Janowice obiegła radosna wieść o srebrnym medalu księdza kanonika Józefa Walusiaka zdobytym podczas XVIII mistrzostw Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 21 II 2015 r. na Stożku w Wiśle - Łabajowie. To sukces, który nie wziął się z przypadku – janowicki duszpasterz już od dawna łączy sport z ewangelizacją i metoda ta przynosi bardzo dobre owoce.
   Rzecz jasna ks. Walusiak nie jest pierwszą osobą w Kościele, która odwołuje się do współzawodnictwa sportowego. Pewne nawiązania można znaleźć już w Biblii (2Tm 4,7)  a rolę aktywności doceniali święci i błogosławieni: Jan Paweł II, Jan Bosco, Piotr Jerzy Frassati. Tym tropem idą ich następcy, osoby świeckie i duchowne, rozumiejące fakt, że człowiek jest istotą duchowo – cielesną i obie sfery powinny być rozwijane harmonijnie.


  
    Ksiądz Józef zapytany o własne przemyślenia mówi: Zawsze doceniałem znaczenie sportu. Jako duszpasterz młodzieży trudnej i uzależnionej zdawałem sobie sprawę, ze aktywność fizyczna tych młodych ludzi będzie im pomagała w wyjściu z nałogów i uzależnień. Przez ponad 30 lat mojej kapłańskiej pracy młodzi ludzie rano byli ze mną przy ołtarzu, a w ciągu dnia: na rowerze, na nartach, w górach itp. I zawsze im powtarzałem „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Staram się dzisiaj to samo czynić w Janowicach jako proboszcz. Wszystkich zachęcam do aktywnego spędzania wolnego czasu - do zobaczenia na sportowych szlakach!   Mieszkańcy gminy Bestwina mieli okazję wielokrotnie towarzyszyć ks. Walusiakowi podczas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W lipcu 2014 r. została zorganizowana pielgrzymka rowerowa z Janowic do Rychwałdu, nie zabrakło również księdza proboszcza na Janowickim Rajdzie Rowerowym. Podziwiając kondycję kapłana warto zastanowić się nad własną i z nadchodzącą wiosną wyjść sprzed telewizora i komputera na świeże powietrze.

Autorzy zdjęć: Alina Świeży – Sobel (Gość Niedzielny), Jacek Sawkiewicz, Sławomir Lewczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz