Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

czwartek, 18 grudnia 2014

Biblioteka przyszłości w Janowicach

     Biblioteki, zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach, pełnią nie tylko funkcję wypożyczalni książek. Są prawdziwymi miejscami spotkań, ośrodkami kulturalno – edukacyjnymi. Oddana do użytku po remoncie filia biblioteczna w Janowicach wpisuje się w ten trend, a dzięki wyposażeniu jej w najnowsze zdobycze techniki będzie na pewno często odwiedzana przez mieszkańców sołectwa i całej gminy. W przyjaznym, nowoczesnym wnętrzu utrzymanym w pastelowej kolorystyce każdy znajdzie coś, co pozwoli mu rozwijać własne zainteresowania.
     We wnętrzu zmieniło się prawie wszystko. Dzięki pomocy OSP Janowice i Urzędu Gminy Bestwina wymieniono okna i drzwi, natomiast malowanie wykonano z funduszy pozyskanych ze sprzedaży starego wyposażenia. Z kolei za pieniądze ze środków zewnętrznych (Program Wieloletni Kultura + Priorytet Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek Zadanie: Zakup wyposażenia dla GBP w Bestwinie Filia w Janowicach) zakupiono ponad 120 sztuk wyposażenia – w tym 47 regałów, biurka, stoliki, szafy, krzesła i fotele, sieć komputerową na Wi-Fi, trzy zestawy komputerowe dla czytelników i jeden dla bibliotekarza, oprogramowanie i oprzyrządowanie, laptop i inne urządzenia biurowe.

     Tak radykalna odmiana umożliwi większy komfort korzystania z książnicy, mowa tu także o przeprowadzaniu ciekawych spotkań czy warsztatów z udziałem np. przedszkolaków, uczniów albo Koła Gospodyń Wiejskich. W ostatnich dniach odbywały się w bibliotece warsztaty z papieroplastyki pod kierunkiem Katarzyny Jordanek i spotkanie z wizażystką Ewą Paczyńską. Można o tym przeczytać na oficjalnym blogu janowickiej filii: http://bibliotekawjanowicach.blogspot.com.

     Inauguracyjne spotkanie w dniu 17 grudnia zgromadziło wielu gości przybyłych nie tylko z naszej gminy. Na samym początku poświęcenia dokonał proboszcz Janowickiej parafii ks. Józef Walusiak. Po modlitwie dyrektor GBP Teresa Lewczak przywitała m.in. wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Bestwina Jerzego Stanclika, radnego powiatu bielskiego i sołtysa Janowic Jana Stanclika, dyrektora Książnicy Beskidzkiej Bogdana Kocurka wraz ze współpracownikami, przedstawicielki Biblioteki Śląskiej Marię Gutowską i Magdalenę Madejską, dyrektorów i pracowników bibliotek gminnych z terenu powiatu, redaktorów prasy samorządowej, przewodniczącą KGW Janowice Krystynę Norymberczyk, przewodniczącego Gminnego Koła Pszczelarzy Kazimierza Wojtyłę, a także wieloletnią dyrektor GBP w Bestwinie Annę Puczkę.

     Przemawiając, goście wyrazili nadzieję, że biblioteka w Janowicach będzie tętniącą życiem wzorcową placówką, która wniesie w życie sołectwa bogatą ofertę kulturalną. Na koniec wszyscy obejrzeli występ choreografa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, Sławomira Ślósarczyka. Zaprezentował on nowo zrekonstruowany element stroju regionalnego – czapkę magierkę, a także tradycyjne instrumenty – fujarki, skrzypce i dudy żywieckie.Wszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz