Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 28 listopada 2014

Niezwykłe historie o gwiazdach i planetach

    Polska podbija kosmos! Niedawno na powierzchni komety osiadł lądownik zawierający aparaturę przygotowaną m.in. przez naszych naukowców, na orbicie okołoziemskiej krążą także polskie satelity naukowe Lem i Heweliusz. Do kosmicznych potęg brakuje nam jeszcze sporo, ale posiadamy uzdolnionych astronomów, astrofizyków, fizyków teoretycznych, inżynierów i kosmologów. Głośne i uznane nazwiska to Aleksander Wolszczan czy Michał Heller, lecz rosną już nowe pokolenia zainteresowane kosmosem, można szukać ich wśród studentów, licealistów i uczniów jeszcze młodszych. Każda fascynacja ma jednak swój początek – dla uczniów z gminy Bestwina impulsem do popatrzenia w gwiazdy może być na przykład wizyta w tzw. mobilnym planetarium zainstalowanym na sali gimnastycznej ZSP Bestwina, goszczącym w szkole w dniach 25 – 28 XI 2014 r.
     Planetarium to stworzona przez firmę „Planet Expres” nadmuchiwana kopuła, w której można zapoznać się z programem dostosowanym do swojego wieku i zainteresowań. Kilkulatki usłyszą najbardziej podstawowe fakty o Wszechświecie, zobaczą planety i gwiazdozbiory, uczniowie starsi sięgną po wiedzę na temat galaktyk, a licealiści i starsi zafascynują się teorią względności, czarnymi dziurami, stanem współczesnych badań naukowych. Prowadzący to pasjonaci posiadający duży zasób wiedzy i co najważniejsze – potrafiący ją przekazać. Współpracują między innymi z NASA – dzięki uprzejmości amerykańskiej agencji kosmicznej w planetarium wyświetlane są najnowsze filmy i zdjęcia obiektów kosmicznych. Nie trzeba jeździć aż do Chorzowa by sięgnąć nieba.
 
    W spotkaniu w planetarium w dniu 26 listopada uczestniczył wójt Artur Beniowski, dyrektor ZSP Bestwina Agata Rak oraz panie dyrektorki szkół z Bestwinki i Kaniowa – Danuta Tekieli – Herman oraz Krystyna Bryksa. Goście wspólnie z dziećmi oglądali gwiazdozbiory, planety, Słońce, Księżyc, mgławice i asteroidy uzmysławiając sobie jak ogromny i piękny jest Wszechświat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz