Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 12 listopada 2014

96 urodziny Rzeczpospolitej

    Sto lat temu zabrzmiały pierwsze salwy pierwszej wojny światowej – konfliktu kończącego definitywnie erę dziewiętnastowiecznego „starego porządku” na kontynencie europejskim. Po wojnie na gruzach imperiów narodziły się nowe państwa, a jeszcze inne odrodziły się po okresie niewoli – tak właśnie było z Polską. Dzień 11 listopada, który dla innych państw oznacza dzień rozejmu, dla Polaków jest Narodowym Świętem Niepodległości. Wspominamy podczas tego święta tych, którzy o wolną Ojczyznę i jej granice walczyli z bronią w ręku w powstaniach i wojnach, na mównicach, na salonach dyplomatycznych i na różne inne sposoby. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski to tylko niektórzy z ojców naszej niepodległości – oni pomogli ją wywalczyć, ale za losy ojczyzny odpowiedzialne jest każde kolejne pokolenie. Suwerenność to nie jest termin tylko historyczny. Najnowsze wydarzenia na Ukrainie pokazują, iż granice państw są nie są niezmienne – naród powinien poczuwać się do ich utrzymania i obrony.

  
   Za wolność i niepodległość dziękowano 11 listopada także w gminie Bestwina. W kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie została odprawiona Msza św. za Ojczyznę, a następnie pochód przemaszerował pod pomnik obok Urzędu Gminy. W uroczystym przemarszu udział wzięły władze samorządowe: wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i jego zastępca Stanisław Wojtczak, skarbnik Anita Kubik, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, radni gminni i powiatowi, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych. Nie zabrakło pocztów sztandarowych strażaków, górników, pszczelarzy, myśliwych, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, placówek oświatowych. Ponadto przybyli księża proboszczowie naszych parafii, honorowy obywatel gminy dr Franciszek Maga, reprezentanci poszczególnych sołectw, przedstawiciele kół i stowarzyszeń i mieszkańcy gminy. Delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a honorową wartę wystawili harcerze ze szczepu „Bratnie Żywioły”. Hymn narodowy i pieśni patriotyczne odegrała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z Siedzibą w Kaniowie.


Wszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz