Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 18 lutego 2014

Ze szkolnego kółka - po europejskie laury

     Nie wiem dokładnie, o czym jest wasz blog bo nie znam języka polskiego, ale ujęła mnie niesamowita ekspresja przekazu i żywiołowość dzieciaków – powiedziała jedna z jurorek europejskiego Konkursu na najlepsze treści dla dzieci (The European Award for Best Content for Kids). Słowa te skierowała nie do uczniów z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Wrocławia, ale małej Bestwiny, którzy pokonali setki innych kandydatur i zdobyli prestiżową pierwszą nagrodę!

    
     Triumf nie wziął się jednak z niczego i swoje korzenie miał w medialnych zainteresowaniach pani Katarzyny Krywult. Nauczycielka języka polskiego zachęciła uczniów w różnym wieku – od szkoły podstawowej po gimnazjum – do zabawy treścią i formą. Zaczęły powstawać krótkie filmiki (aktorskie i animowane), serwisy informacyjne a nawet prognozy pogody. Z takiego „twórczego chaosu” wyłonił się pomysł na blog poświęcony jednemu, konkretnemu tematowi. Na warsztat wzięto zawiłości naszej pięknej mowy i już w marcu 2013 r. wystartowała w internecie „Instrukcja obsługi języka polskiego” - http://instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com. Na umieszczanych w blogu filmikach młodzi prezenterzy wyjaśniają zasady pisowni wielkiej i małej litery, tłumaczą czym różni się baśń od bajki, albo też instruują, jak poprawnie napisać list. 

  
   Naśladowcy profesorów Miodka i Bralczyka nie zyskaliby zapewne większego rozgłosu, gdyby nie pani Katarzyna, która znalazła w internecie konkursowe ogłoszenie. - Zgłosiłam nasz udział właściwie ostatniego dnia... później na jakiś czas zapomniałam o sprawie, aż do czasu ukazania się wyników. Zostaliśmy zakwalifikowani do głosowania online, gdzie internauci wskazywali swoje typy. To pomogło jurorom w ostatecznej decyzji i w rezultacie wygraliśmy w kategorii twórców grupowych – klas szkolnych i grup młodzieżowych – mówi nauczycielka.


     Zwycięsko pokonany został etap narodowy a następnie międzynarodowy. Nagrodę i dyplom w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbierała pani Katarzyna wraz z reprezentantem grupy – Kacprem Wójtowiczem (Wcześniej spotkali się z poseł do PE Małgorzatą Handzlik). Gala finałowa miała miejsce 11 lutego w Dniu Bezpiecznego Internetu. Szczęśliwy Kacper uścisnął dłoń Neelie Kroes (Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej), zaś w czasie wolnym udał się na zwiedzanie Brukseli. – Zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc! Słynny Grand-Place, monumentalne Atomium, Muzeum Komiksu. Niezwykłe wrażenie wywarła na mnie nowoczesna siedziba firmy Google. Ludzie w Brukseli są bardzo serdeczni i wszyscy uśmiechali się do nas – powiedział przejęty uczeń.

   
     Choć Kacper nad projektem pracuje najdłużej i jest jego „twarzą”, na sukces pracuje kilkunastoosobowy zespół, w którym role są podzielone – pisanie scenariusza, obsługa sprzętu, montaż, dekoracje – za to wszystko odpowiedzialni są członkowie kółka medialnego. Gratulujemy im sukcesu i liczymy na to, że multimedialna „instrukcja” będzie nadal rozwijana. Młodszym z pewnością pomoże w nauce, a starsi przypomną sobie wiadomości ze szkolnej ławy.


Zdjęcia z Brukseli można zobaczyć w albumie pani Katarzyny TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz