Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 8 grudnia 2012

Nasze bestwińskie "Szalom"

    Prawdziwy, suto zastawiony stół szabasowy stanął w sobotnie popołudnie, dnia 8 grudnia w sali gimnastycznej ZSP w Bestwinie. Rozległo się żywiołowe „Hawa nagila”, powietrze wypełniły aromatyczne zapachy przeniesione wprost ze słynnych sklepów cynamonowych. Bogaty świat kultury żydowskiej otworzył swoje drzwi przed gośćmi przybyłymi na jedyną w swoim rodzaju uroczystość.    Powody ku temu były dwojakie: Po pierwsze, uroczyste zakończenie Roku Korczakowskiego poświęconego pamięci „Starego Doktora”, a ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po drugie, podsumowanie projektu pt. „Starsi Bracia w wierze” realizowanego w szkole przez półtora roku. Oczywiście oba te tematy mają wspólny mianownik – Żydów, ich losy, zwyczaje, religię oraz tragedię  Holokaustu.


    Dzień podsumowania zapadnie w pamięć nie tylko gimnazjalistom, lecz także zaproszonym gościom. Był wśród nich zastępca wójta gminy Bestwina Stanisław Wojtczak, a także dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kocorzyk, radni naszej gminy Jerzy Stanclik i Andrzej Wojtyła, ksiądz proboszcz Cezary Dulka wraz z wikariuszami, wieloletnia dyrektor Gimnazjum Jolanta Rothkegel, reprezentanci Rady Rodziców, grona pedagogicznego oraz sami uczniowie. Wszystkich przywitała dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Agata Rak.    Projekt „Starsi Bracia w wierze – historia i tradycja Żydów polskich” narodził się w głowie nauczyciela języka polskiego, pana Ireneusza Sikorskiego. Ponieważ ukończył on studia podyplomowe związane z nauczaniem o Holokauście, posiada rozległą wiedzę na temat Żydów i judaizmu. Swoimi zainteresowaniami postanowił podzielić się z klasą 2c (obecnie 3c), chętnymi uczniami z klasy 2b i młodszymi, także włączającymi się w ciekawy projekt. W czasie trwania całego przedsięwzięcia uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum Auschwitz – Birkenau, synagogi na krakowskim Kazimierzu, uczyli się o Żydach żyjących niegdyś w Polsce, także naszych sąsiadach z Bestwiny, których już nie ma, ale pamięć o nich przetrwała. Tymi wszystkimi doświadczeniami dzielono się 8 grudnia zza szabasowego stołu – w ten sposób goście poznali znaczenie słów takich jak menora, macewa, cicit, Talmud, jad lub cheder. Wyrazy uznania należy złożyć za dopracowaną choreografię i wspaniałe stroje. Całość dopełniała wystawa żydowskich wycinanek.
    Panu Ireneuszowi w realizacji projektu pomagali także inni nauczyciele: Dorota Stasicka – Pala, Iwona Jarczyk, Ilona Wójtowicz, Maria Drewniak, Agnieszka Dutka, Magdalena Mikoda, Ewa Sierant, Dorota Surowiak, ks. Bartłomiej Dziedzic.
   Zaraz po gimnazjalistach przed publicznością pojawili się uczniowie młodsi – z klas 4b i 5a. Przedstawili krótką scenkę na podstawie książki Janusza Korczaka „Król Maciuś I”. Obradując w dziecięcym sejmie starali się przekazać, że dziecko jako istota ludzka, tak samo jak dorośli posiada swoje niezbywalne prawa i obowiązki. To właśnie przekazywał wielki pedagog Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) prowadząc swój Dom Sierot, służąc jako lekarz, praktyk i teoretyk wychowania. Świadectwo wierności swoim poglądom dał do samego końca, idąc wraz z podopiecznymi na śmierć do obozu zagłady w Treblince. Fakty te uczniowie przedstawili na starannie wykonanych gazetkach ściennych. W przygotowanie inscenizacji włączyli się nauczyciele: Dorota Surowiak, Maria Drewniak. Smaczne ciasta upiekli niezawodni rodzice.
    Wzorem patrona szkoły, Jana Pawła II, który nazwał Żydów „Starszymi Braćmi w wierze”, odwiedzał ich synagogi i zapraszał do wspólnych rozmów, młodzi ludzie uczą się trudnej sztuki łamania stereotypów, patrzenia na inne narodowości jak na takich samych ludzi jak my. Jak bowiem powiedział G. Santayana: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.Więcej zdjęć tradycyjnie TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz